Virgil Griffith to członek Fundacji Ethereum. W czwartek został aresztowany za wyjazd na szkolenie do Korei Północnej. Udzielał tam ponoć rad koreańskim władzom, jak unikać dzięki ETH sankcji.

Prokuratura Nowego Jorku ogłosiła w piątek, że Griffith został aresztowany na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles.

“Pomimo otrzymywania ostrzeżeń, aby nie lecieć do jednego z głównych przeciwników USA – Korei Północnej, Griffith udał się do kraju, gdzie na konferencji nauczał swoich słuchaczy, jak korzystać z technologii blockchain w celu uniknięcia sankcji” – dowiadujemy się od zastępcy prokuratora generalnego ds. Bezpieczeństwa Narodowego – Johna Demersa.

Virgil Griffith jest teraz oskarżony przez władze USA o naruszenie ustawy o międzynarodowych uprawnieniach ekonomicznych w sytuacjach nadzwyczajnych.

Jaki był dokładnie przebieg wydarzeń? W kwietniu Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) zorganizowała konferencję, której głównym celem było zaznajomienie się z technologią blockchain i kryptowalut. Wszystko miało miejsce w Pjongjangu. Griffith miał być jednym ze szkoleniowców. Do tego wjechał do kraju bez zgody amerykańskich władz.

Oskarżenie przeciwko Griffithowi zostało sporządzone przez specjalnego agenta Federalnego Biura Śledczego (FBI) – Brandona M. Cavanaugh. Brandon zauważył, że 22 maja 2019 roku, Korea Północna oraz Virgil Griffith uczestniczyli w czymś co agent specjalny nazywa ‘’Wywiadem konsensualnym”. W oskarżeniu znajduje się następujący zapisek:

‘’Na konferencji w Korei Północnej, Griffith oraz inni uczestnicy rozmawiali o tym, w jaki sposób można wykorzystywać technologię blockchain oraz kryptowaluty, w celu prania brudnych pieniędzy i unikania sankcji oraz jak Korea Północna może wykorzystać te technologie, do uzyskania niezależności od globalnego systemu bankowego’’.

W obronie członka Fundacji Ethereum stanął sam Vitalik Buterin, który napisał w social mediach:

„Geopolityczna otwartość jest cnotą. To godne podziwu, aby udać się do grupy ludzi, których od dzieciństwa szkolono, aby wierzyli, że są wrogami maksymalnego zła, i usłyszeć, co mają do powiedzenia. Świat byłby lepszy, gdyby zrobiło to więcej osób ze wszystkich stron.”

Jak na razie nie są znane dalsze losy oskarżonego. Za to, co zrobił, grozi mu nawet do 20 lat pozbawiania wolności.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]