Wybierając odpowiednią dla siebie giełdę kryptowalut powinieneś kierować się głównie bezpieczeństwem Twoich środków. Ryzyko utraty środków będzie zawsze występowało na giełdach kryptowalut. Dlatego przy wyborze odpowiedniej giełdy warto sugerować się różnymi rankingami i opiniami obecnych użytkowników. Im więcej informacji zbierzesz tym lepiej dla Ciebie. Ważne abyś potrafił realnie ocenić ryzyko i do każdej giełdy podchodził z dużą dozą ostrożności.

Ja nigdy nie trzymam wszystkich środków na jednej giełdzie. Wprowadzam dywersyfikację moich kryptowalut, czyli całą pulę trzymam na kilku giełdach a zdecydowanie większą część w portfelu sprzętowym Trezor.

Pamiętaj! Środki, które trzymasz na giełdzie nie są Twoje. W każdej chwili, nawet największa giełda kryptowalut może upaść, tym samym stracisz każdą kryptowalutę trzymaną na niej.

Rankingi giełd kryptowalut

Obecnie w internecie znajdziesz wiele rankingów giełd kryptowalutowych. Większość z nich nie podaje w jaki sposób poszczególne giełdy są oceniane ani jakie narzędzia wykorzystują do oceny. Mogę śmiało powiedzieć, że oceny są rozdawane według “własnego widzi mi się” lub co gorsza, na ocenę mają wpływ korzyści finansowe płynące z wysokiej pozycji giełdy.

Więc, jak rozpoznać wartościowy ranking ? Odpowiedź jest prosta. Dobry ranking będzie opierał się na kilku lub kilkunastu narzędziach a głównym wyznacznikiem oceny będzie bezpieczeństwo na giełdach kryptowalut.

Godnym polecenia rankingiem giełd kryptowalut, jest oparty o autorski system oceny bezpieczeństwa, ranking stworzony przez portal CrypS.pl

O rankingu giełd opartym głównie o bezpieczeństwo – CrypS.pl

Pewnie zastanawiasz się czemu piszę o konkurencyjnym portalu ? Czemu chwalę ich ranking ? Bo jest cholernie dobry ! Pisząc ten artykuł, miałem skupić się głównie na bezpieczeństwie giełd ale ten ranking, szczególnie stosowany sposób oceny, podpowie Ci na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze giełdy crypto.

Jak już wspomniałem na samym początku tego artykułu, bezpieczeństwo moich środków jest głównym czynnikiem, którym kieruję się przy wyborze giełdy kryptowalut.

Ranking stworzony przez cryps.pl opiera się w głównej mierze na ich autorskim ratingu bezpieczeństwa. Oprócz tego portal zbiera oceny i opinie samych użytkowników danej giełdy. Na końcową ocenę giełdy wpływają także ostrzeżenia i wiadomości dotyczące konkretnej giełdy.

Bezpieczeństwo na giełdach kryptowalut
Źródło: pixabay.com

Moim zdaniem narzędzia te zdecydowanie mogą Ci pomóc w wyborze giełdy zasługującej na Twoje zaufanie.

Jak działa rating bezpieczeństwa ?

Portal w bardzo przejrzysty sposób opisuje działanie systemu, co jest rzadkością w konkurencyjnych rankingach.

Giełdy mogą dostać ujemne punkt oraz dodatnie! Pod uwagę brane są takie czynniki jak:

  • Rejestr incydentów (od -4 punktów do 0)
  • Zabezpieczenia techniczne (od 0 do 7 punktów)
  • Zabezpieczenia organizacyjne (od 0 do 7 punktów)
  • Jurysdykcja – otoczenie prawne (- 1 / 0 /  1)
  • Czas działania na rynku (0 lub 1)

Szczegółowe informacje na temat rankingu możesz przeczytać na portalu CrypS.pl. Jest on stale rozwijany oraz poprawiany. Ja chciałbym zwrócić uwagę na kilka bardzo fajnych czynników, które mają wpływ na ostateczną ocenę giełdy.

Czytając jak działa rating moją uwagę przykuły takie szczegóły jak:

1. Zwracanie uwagi na otoczenie prawne giełdy.

Ze względu na rzekome ograniczanie prawne wiele giełd prowadzi swoją działalność w “egzotycznych” krajach takich jak: Seszele, Bahamy, Wyspy Dziewicze i inne słabo regulowane jurysdykcje. Ranking Cryps.pl takim giełdą przyznaje ujemy punkt! Brawo!

2. Bug Bounty

Zacznijmy od tego czym jest Bug bounty. Jest to program nagród przyznawanych odkrywcom błędów (czyli tak zwanych „bugów”). Obecnie każda szanująca się aplikacja taki program wprowadza. Z tego rozwiązania powoli zaczynają korzystać także giełdy kryptowalut.

Ranking przyznaje jeden mały punkcik giełdą, które nagradzają użytkowników za odkrywanie błędów. Osoby które znajdą błąd, mogą liczyć na nagrodę pieniężną. W większości przypadków, giełdy wypłacają pieniądze z programu Bug Bounty, w postaci krytpowalut takich jak ETH czy BTC.

3. Fundusz gwarancyjny/ubezpieczenie środków

Obecnie niewiele giełd korzysta z tego narzędzia. Osobiście uważam, że każda giełda powinna ubezpieczać środki użytkowników. Dobrym przykładem jest Binance, która po ostatnim ataku hakerskim zwróciła utracone środki użytkownikom( ponad 32 mln USD), wypłacając je z funduszu gwarancyjnego. Również środki użytkowników na BitBay są ubezpieczone.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo na giełdach kryptowalut to priorytet w dzisiejszych czasach. Nikt w 100% nie zagwarantuje Ci, że środki wpłacone na konto giełdowe są bezpieczne. Jedyne co możesz zrobić to rozsądnie ocenić ryzyko. Z pomocą przychodzą rankingi giełd, których w internecie jest pełno.

Przedstawiony w tym artykule ranking zawiera praktycznie wszystkie podstawowe aspekty bezpieczeństwa na które powinieneś zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej dla siebie giełdy kryptowalut.

Jakie jest Twoje zdanie na temat rankingu stworzonego przez Cryps.pl ? Wszelkie uwagi oraz sugestie mile widziane.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]