Giełda kryptowalut Bitfinex w końcu uruchamia dźwignię (handel przy wykorzystaniu depozytów zabezpieczających) 100x dla Bitcoina i Ethereum. Prace nad wprowadzeniem instrumentu dźwigni były prowadzone od maja. Wcześniej klienci Bitfinex mieli do dyspozycji dźwignię 3,3x.

Jak wygląda handel z dźwignią ?

Handel z dźwignią (Margin Trading) jest jednym z wielu rodzajów handlu aktywami. Polega na wykorzystaniu środków, które są dostarczane handlującemu przez osobę trzecią. Różnica pomiędzy zwykłym handlem aktywami a handlem z dźwignią jest następująca: w zwykłym handlu, użytkownik obraca tylko dostępnymi na jego koncie środkami, natomiast podczas handlu z dźwignią, inwestor ma możliwość zwiększenia posiadanych środków za pośrednictwem pożyczki.

Forma handlu z dźwignią jest bardzo popularna na międzynarodowym rynku Forex. Obecnie margin trading jest coraz bardziej doceniany na rynku kryptowalut.

Na tradycyjnych rynkach pożyczone środki są zazwyczaj dostarczane przez tzw. brokerów inwestycyjnych. W przypadku kryptowalut, środki te najczęściej dostarczają inni handlujący, którzy dzięki pożyczaniu innym swoich środków otrzymują odpowiedni procent. Niektóre z giełd kryptowalut samodzielnie podejmują się pożyczania środków traderom zainteresowanym handlem z dźwignią – jest to jednak mniej popularne zjawisko.

Dźwignia na Bitfinex

Dostęp do handlu z dźwignią będą mieli tylko i wyłączenie kwalifikowani posiadacze kont na Bitfinex. Zabezpieczenie środków ma być oparte o USDT. Ten fakt nie powinien chyba nikogo dziwić 🙂

Bitfinex uruchamia dźwignię jako druga duża giełda kryptowalut. Pierwszą giełdą, która wdrożyła tak wysoki poziom dźwigni finansowej był BitMEX. Chodź handel z dźwignią umożliwia wiele innych giełd kryptowalutowych, np Binance x3,3, to mało które oferują tak wysoki poziom lewaru (inaczej dźwigni).

Czyżby uruchomienie handlu z dźwignią na Bitfinex oznaczało nadejście dobrych czasów dla Bitcoina ?

Na koniec należy dodać że handel z lewarem jest bardzo ryzykowny a utrata środków może być bolesna. W zależności od wielkości dźwigni, nawet niewielki spadek kursu aktywa może spowodować znaczące straty po stronie tradera.

Leave a comment