Lokalny inwestor z rynku technologii blockchain powiedział mediom, że Chiny „zdecydowanie” wdrożą swoją nową, krajową cyfrową walutę w ciągu najbliższych od sześciu do dwunastu miesięcy.

Podczas rozmowy z CNBC 20 listopada Edith Cheung, partner funduszu venture capital zorientowanego na blockchainie, Proof of Capital, wyraziła swoje przekonanie dot. zbliżającej się emisji cyfrowej waluty Państwa Środka.

Cheung w czasie dyskusji z dziennikarzami nie miała wątpliwości: „Myślę, że zdecydowanie w ciągu najbliższych od sześciu do dwunastu miesięcy zobaczymy cyfrową walutę Chin.”

Czy powyższe jest realne? Jeśli wierzyć innym doniesieniom, Chiny ujawniły, że już od kilku lat rozwijają projekt wirtualnego juana. Dlaczego więc ten jak na razie ten nie ujrzał światła dziennego? Wydaje się, że zapalnikiem do zmiany polityki był pomysł Facebooka dot. Libry. Mimo wszystko sprawa i tak nie jest w pełni jasna. Dotąd wysocy rangą urzędnicy państwowi odmówili jasnego stwierdzenia, kiedy i czy e-juan stanie się rzeczywistością.

Sama Cheung kontynuuje swoje rozważania:

„Naprawdę uważam, że Stany Zjednoczone muszą się spieszyć; mieć poważne myślenie [o cyfrowej walucie] i [problockchainową] politykę, a przynajmniej obrać kierunek w stronę [emisji] wirtualnych dolarów”.

Na początku tego miesiąca inny anonimowy inwestor przedstawił mediom jeszcze bardziej optymistyczną prognozę dotyczącą wprowadzenia cyfrowej waluty Chin twierdząc, że pojawi się ona na rynku w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

Dziś Chiny pozostają w centrum uwagi fanów kryptowalut, ponieważ prezydent kraju Xi Jinping oficjalnie poparł w ubiegłym miesiącu politykę dot. rozwoju blockchaina w jego państwie. Szybko okazało się, że chodziło mu tylko o technologię, a nie same kryptowaluty, takie jak bitcoin, ale powyższe wystarczyło do sprowokowania wystrzału kursów cyfrowych monet – zwłaszcza tych z chińskim rodowodem.

Inna sprawa to pozostałe doniesienia mediów. Według nowych statystyk tylko około 10 proc. z 32 000 firm w Chinach, które twierdzą, że korzystają z technologii blockchain, faktycznie tak robi.

Powyższe stawia też pod znakiem zapytania losy cyfrowej waluty Chin. Czy faktycznie ujrzy ona światło dzienne w 2020 r.? Na to pytanie nie jesteśmy dziś w stanie udzielić odpowiedzi…

Leave a comment