Satoshi jest najmniejszą jednostką Bitcoina dostępną na rynku kryptowalut. Jak zapewne już się domyślasz, nazwa pochodzi od tajemniczego twórcy Bitcoina – Satoshi Nakamoto.

Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. W przeciwieństwie do walut fidulacyjnych, Bitcoin istnieje tylko w cyfrowym świecie.

Jest jednak jedna rzecz, która łączy kryptowaluty oraz tradycyjne pieniądze. Podobnie jak waluty FIAT takie jak: Polski Złoty (PLN), Euro czy Dolar Amerykański (USD), Bitcoina można podzielić na mniejsze jednostki. Przykładowo: Złotego możemy rozłożyć na grosze, brytyjskiego funta na pensy, dolar i euro na centy.

Bitcoina możemy rozłożyć na satoshi. Żeby lepiej zobrazować jak wygląda satoshi, stworzyłem dla Ciebie obrazkowy konwerter:

Konwerter satoshi
Konwerter satoshi

Teraz bez problemu powinieneś wyobrazić sobie jak wygląda najmniejsza jednostka Bitcoina.

Oprócz niej, często używane są określenia takie jak:

  • mBTC (em-bit) – 1 mBTC= 100 000 satoshi =0.001 BTC
  • cBTC (bitcent) – 1 cBTC=1 000 000 satoshi=0.01 BTC

Po co komu satoshi ?

Te wszystkie jednostki pomagają posługiwać się mniejszymi częściami Bitcoina. Przez podział na mniejsze “nominały”, transakcje Bitcoina stają się łatwiejsze do odczytania i zrozumienia.

Podobnie jak grosze lub centy, Sats przydają się, gdy chcesz wysłać komuś stosunkowo niewielką ilość Bitcoinów.

Wyobraź sobie, że chcesz wysłać komuś 1000 Sats – jest to o wiele łatwiejsze do zrozumienia w porównaniu do 0,0000001 Bitcoin. Możliwość liczenia satsów sprawia, że ​​Bitcoin jest mniej onieśmielający, co sprawia, że ​​użytkownicy czują się tak, jakby coś posiadali.

Symbol waluty lub glif Bitcoin (฿) istnieje już od jakiegoś czasu. W rzeczywistości został po raz pierwszy użyty przez Nakamoto we wczesnej wersji klienta Bitcoin – Apple nawet dodał go w zeszłym roku do klawiatury iOS12. W zeszłym tygodniu Oxford English Dictionary (OED), dodał słowo “satoshi” do swojego słownika.

Ale chociaż „฿” stało się powszechnie akceptowane wśród entuzjastów kryptowaluty, społeczność musi jeszcze znaleźć symbol dla Satoshi.

Dyskusja trwa już od dłuższego czasu, ale nie osiągnięto konsensusu.I dopóki jest jeszcze czas, Satoshis prawdopodobnie będą coraz ważniejsze, jeśli cena Bitcoin wzrośnie.

Jeśli ludzie zaczną używać Bitcoin do kupowania zwykłych przedmiotów codziennego użytku, takich jak mleko, chleb, a nawet filiżanka kawy, konieczne będzie posiadanie czegoś, co ułatwi zrozumienie i komunikację technologii.

Masz pomysł na glif najmniejszej cząstki Bitcoina ? Pochwal się nim w komentarzu.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]