Craig Wright ma patenty na budowanie swojego wizerunku. Jego styl bycia jest wyjątkowy a wypowiedzi budzą kontrowersje. Po tym jak publicznie ogłosił, że był członkiem zespołu który stworzył Bitcoina, społeczność kryptowalutowa nazwała go “chorym psychicznie, ignorantem”. Wiele osób odwróciło się także od kryptowaluty Craig’a czyli Bitcoin SV (Bitcoin Satoshi’s Vision).

Wright nie poddaje się. Od 2015 roku buduje “fortecę” blockchainowych patentów. Jego firma tworzy więcej patentów niż IBM czy MasterCard!

Czy patenty mogą zagrozić królowi kryptowalut – Bitcoinowi ? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy dowiedzieć się czym jest i jak działa nChain.

nChain – maszyna do hurtowego robienia patentów

Kiedy w 2015 CW (tak będziemy w skrócie nazywać Craiga Wright’a) zakładał nChain Group, firmę ukierunkowaną na rozwój oraz badanie technologii blockchain, nikt na nią nie zwracał szczególniej uwagi. Aż do dziś.

nChain Group składa się z dwóch spółek: nChain Holdings Limited i nChain Limited. Główna siedziba firmy znajduje się w Londynie.

Zasadniczo firma jest kombajnem wymyślającym i składającym patenty dotyczące technologii blockchain, kryptografii oraz kryptowalut. Wyścig patentowy rozpoczął się w 2015 a rozmachu nabrał rok później.

Wykres przedstawiający liczbę patentów dotyczących technologii blockchain w przekroju lat.

Społeczność kryptowalutowa nie lubi słowa “patent”, kojarzy się ono z ograniczeniami. Niestety, coraz częściej będziemy o nim słyszeć. Do tej pory kryptowaluty oraz blockchain były w głównej mierze projektami tworzonymi przez społeczność dla społeczności. Patenty mogą to zmienić.

Wraz z pojawieniem się blockchaina wielkie firmy takie jak IBM, Intel, MasterCard zaczęły powoli składać patenty. Na początku było ich mało, gdy na rynku patentów blockchainowych pojawiła się prywatna spółka zarządzana przez CW, sprawy nabrały tempa.

Firmy składające patenty blockchinowe
Liczba patentów złożonych przez firmy do listopada 2018 roku

Wśród dziesięciu najlepszych wnioskodawców patentowych blockchain, prym wiedzie nasz przedmiotowy nChain. Na tą chwilę firma chwali złożeniem ponad 800 wniosków patentowych!

Pewnie wielu z was w tym momencie powie że nie można opatentować kodu open source. Macie 100% rację ale każdy nowy “wynalazek blockchainowy” każdą nową funkcjonalność, technikę można opatentować. I to właśnie robi nChain.

Oczywiście Craig Wright według tabeli wynalazców jest na samym szczycie, razem ze swoim partnerem biznesowym Savanah Stephanem.

Craiga Wright patenty
Najlepsi wynalazcy

nChain z tak ogromnym portfolio zaczął się zmieniać z firmy badawczej w firmę która zaczyna zarządzać patentami. Wraz ze wzrostem liczby przyznanych patentów, firmy poruszające się wokół kryptowalut oraz blockchainia chcąc lub nie chcąc będą ocierały się o patenty CW.

Jak patenty Craiga Wright’a mogą zagrozić rynkowi kryptowalut ?

Jeszcze kilka miesięcy temu w naszej redakcji wybuchał śmiech gdy tylko ktoś wspomniał o CW. Po prostu jego osoba oraz tezy rozbawiały nas. Teraz patrząc na to co się dzieje zaczynamy mieć obawy o przyszłość rynku.

Nie od dziś wiemy że CW jest przeciwnikiem Bitcoina, dla niego liczy się tylko jego ukochany BSV. Wszystko co robi, pośrednio związane jest z jego kryptowalutowym dzieckiem.

W jednym z wywiadów CW powiedział, że pod koniec tego roku ujawni exploit, który pogrąży Bitcoina BTC. Osobiście uważam że Craig dużo mówi, mało robi, ale kto wie ? W końcu w każdej bajce jest ziarenko prawdy.

nChain będzie udostępniać za darmo swoje patenty ale tylko i wyłącznie użytkownikom platformy BSV. Mało tego, płatne licencje będą wydawane w pierwszej kolejności projektom, które chcą tworzyć na platformie BSV i ją rozwijać.

Wiemy że wśród zaakceptowanych patentów są takie, które w znaczący sposób usprawniają bezpieczeństwo giełd kryptowalutowych. Z pewnością jest to łakomy kąsek na rynku.

Jeśli ktoś jest właścicielem patentu, to sam decyduje komu przyznać licencję na wykorzystywanie patentu a komu nie. Tym samym patenty mogą spowolnić rozwój niektórych projektów.

Coraz więcej zgłoszonych patentów przez nChain jest akceptowana. Na tą chwilę jest ich niewiele ponad 200. Jak twierdzi sam Craig Wright, patenty posłużą mu do decydowania w jakim kierunku będzie się rozwijał blockchain oraz kryptowaluty. Jak będzie ? Czas pokaże.

Jesteśmy bardzo ciekawi jakie jest wasze zdanie na ten temat ? Osobiście zaczynamy myśleć nad dodaniem BSV do swojego crypto portfolio.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]