Ogromne kwoty pieniędzy zniknęły, gdy prezes giełdy kryptowalutowej zmarł bez uprzedniego przekazania haseł do swoich kont. Śledczy, którzy zabezpieczyli laptopa i inne urządzenia, ujawnili, że pieniądze zniknęły.

Uznano, że Gerald Cotten, założyciel QuadrigaCX, ma wyłączny dostęp do funduszy i wymienianych na nich środków pieniężnych. Po jego śmierci w grudniu 2018 jego koledzy zeznali na przesłuchaniach, że około 137 milionów dolarów w postaci kryptowalut należących do około 121 000 klientów pozostawało w trybie offline w „chłodni” i nie ma do nich żadnego dostępu.

Sprawa wywołała lawinę spekulacji i hipotez, w tym, że Cotten sfingował własną śmierć i uciekł z gotówką. Biegły rewident, Ernst & Young, zapewnił Cottenowi laptop, komputer domowy oraz klucze USB. Wykorzystując publiczne rekordy blockchaina, ustalono, że portfele cyfrowe, o których sądzono, że zawierają miliony dolarów, zostały opróżnione w kwietniu, osiem miesięcy przed śmiercią Cottena.

„W kwietniu 2018 r. Pozostałe bitcoiny w zidentyfikowanych portfelach Bitcoin zostały przeniesione, zmniejszając salda do zera”, czytamy w raporcie.

Detektywi powiedzieli, że znaleźli także inne nieprawidłowości finansowe, takie jak to, że QuadrigaCX przechowywała księgi i raporty finansowe które powinna przekazywać odpowiednim instytucją finansowym w celu weryfikacji.

Ernst & Young poinformował również, że 14 kont konsumenckich zostało utworzonych wewnętrznie pod różnymi aliasami, prawdopodobnie środki które były na nich gromadzone zostały wyprowadzone poza giełdę.

Obciążona długiem w wysokości 190 000 000 USD i niezdolna do wejścia na rynek, Quadriga złożyła wniosek o ochronę wierzycieli pod koniec stycznia bieżącego roku. Sąd Volkswagen Scotia wyrzucił spółkę na 7 dni, dając jej 45-dniowe przedłużenie, które uniemożliwia wierzycielom składanie pozwów przeciwko niej do połowy kwietnia.

Kraken, kolejna giełda kryptowalutowa, oferuje 100 000 $ nagrody w zamian za informacje które pomogą ustalić, gdzie zniknęła gotówka z QuadrigaCX.

Osobiście jestem bardzo ciekaw jak dalej potoczy się śledztwo w tej sprawie. Być może jesteśmy świadkami największej afery Bitcoinowej od momentu istnienia kryptowalut.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]