Indie jednak wyemitują swoją cyfrową walutę? Szkic krajowej strategii dot. blockchaina i technologii rozproszonej księgi sugeruje, że tak się stanie. Władze myślą ponoć o zdigitalizowanej rupii i własnym blockchainie.

National Institute for Smart Governance (NISG), organizacja non-profit zarejestrowana przez rząd Indii, opublikował projekt dokumentu, który zawiera strategię dot. technologii blockchain. Wydany teoretycznie 30 grudnia dokument wydaje się być jednak oficjalnie opublikowany niedawno, ponieważ główne lokalne media, takie jak The Economic Times of India, donoszą o nim dopiero od wczoraj, tj. od 28 stycznia.

Indie i cyfrowa rupia

W swoim dokumencie NISG zaproponował emisję waluty cyfrowej banku centralnego, cyfrową walutę emitowaną na krajowym łańcuchu bloków, na który zezwolono ze strony rządu. NISG „zdecydowanie zalecił”, aby waluta została wydana przez rząd Indii i bank centralny tego kraju, Bank Rezerw Indii. Dokument zawiera m.in. zapis:

„Jako alternatywę dla publicznych blockchainów, które działają z natywną kryptowalutą, takich jak Ethereum, zdecydowanie zaleca się, aby rząd Indii wraz z RBI przedstawił Central Bank Digital INR (CBDR) zarządzany przez Public Permissioned Blockchain, który przetwarza transakcje za pośrednictwem Turing Complete Virtual Machine, pozwalającą na uruchamianie zdecentralizowanych aplikacji na jej platformie. ”

Brak jasnych regulacji

NISG przedstawił również istniejące wyzwania prawne dla przemysłu kryptowalut i blockchaian w Indiach związane z brakiem jasności przepisów. W związku z tym organ wezwał władze kraju do rozwijania i promowania przejrzystości regulacyjnej w branży, publikując np. oficjalne oświadczenia:

„Publiczne oświadczenia, czy to za pośrednictwem prasy, czy formalnych wystąpień, są pomocne, ale nie są oficjalnymi oświadczeniami. Jeśli agencja zamierza egzekwować swoje prawa w nowy i innowacyjny sposób, musi najpierw powiadomić zainteresowane strony z branży o swoim zamiarze i sposobie stosowania obowiązującego prawa. ”

Ponadto firma zaleciła przyjęcie „lekkiego podejścia regulacyjnego” na początkowych etapach rozwoju branży blockchain w Indiach. Według NISG istniejące przepisy w Indiach są „zbyt restrykcyjne” i nie uwzględniają potencjału nowych technologii.

Indie a kryptowaluty

Indyjski bank centralny przekazał zaś niedawno, że nie zakazał kryptowalut w kraju. Teraz apel organizacji pojawia się kilka dni po tym oświadczeniu. Zamiast tego podmioty regulowane przez władze mają zakaz oferowania aktywów kryptograficznych w tym kraju i obsługiwania firm to robiących.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]