W jaki sposób straciłem dostęp do swojego portfela Bitcoin?

Pomysł na ten poradnik wziął się z osobistego doświadczenia które niestety dotknęło mnie kilka tygodni temu. Mój stary wysłużony laptop padł, a konkretnie uszkodzeniu uległa płyta główna. Laptop służył mi przez 8 długich lat, w serwisie wymianę płyty wyceniono na 500 PLN czyli 3/4 wartości całego laptopa. Naprawa odpadała.

Na szczęście z dyskiem nic się nie stało. Uff! Co oznaczało że mogę odzyskać mój portfel Bitcoin którym był Exodus. Przy okazji zapraszam do przeczytania poradnika, w którym opisuję jak zainstalować portfel Bitcoin Exodus.

Odzyskiwanie portfela Bitcoin krok po kroku

Cały proces pokaże Ci na przykładzie portfela Exodus. Aby odzyskać środki z portfela Bitcoin musisz zainstalować portfel Exodus na dysku twardym. Link do poradnika masz kilka linijek wyżej. Kolejne kroki opiszę przy pomocy zrzutów ekranu i krótkich opisów.

  1. Uruchom Exodus klikając ikonę na pulpicie.
Odzyskiwanie portfela Bitcoin
Restore from Backup

2. Wybierz opcję “Restore from Backup”.

3. Po kliknięciu “Restore from Backup” program zapyta Cię w jaki sposób chcesz odzyskać swój portfel. Do wyboru będziesz miał 2 opcje:

  • “Backup link” – odzyskiwanie z emaila
  • 12 word recovery phrase – odzyskiwanie za pomocą “12 słów” wygenerowanych podczas instalacji portfela kryptowalut.

Ja skorzystam z opcji “12 słów”, przy okazji warto sobie gdzieś te słowa skopiować na 3 różne nośniki pamięci czyli: spisać na kartce, zgrać na płytę DVD lub pendrive, trzymać na bezpiecznym dysku w chmurze.

4. System poinformuje Cię że Exodus wykona restart po którym poprosi Cię o podanie 12 słów.

Restart

5. Po restarcie wpisujesz 12 słów które wygenerowałeś podczas instalacji Exodusa.

Ekran wpisywania 12 word phrase w Exodus
Exodus wpisywanie 12 słów

6. Jeśli wszystkie słowa wpisałeś poprawnie, po kliknięci enter Exodus powinien odzyskiwać Twój portfel kryptowalut. Cały proces nie pownien trwać dłużej niż kilka minut.

7. Po prawidłowo wykonanym procesie odzyskiwania portfela BTC, Twoim oczom powinna ukazać się taka informacja:

Odzyskiwanie portfela Bitcoin zakończone sukcesem

Jak widzisz u mnie cały proces zakończył się sukcesem. Po kliknięciu “OK” zostanie Ci jeszcze jedna ważna rzecz którą musisz wykonać. Mianowicie: wybierz opcję “Backup”. System poprosi Cię o utworzenie silnego hasła. Możesz je wygenerować za pomocą takich narzędzi jak np. 1Password. Następnie sprawdź zgodność 12 słów, jeśli wszystko jest ok, Exodus wykona backup danych.

Warto pamiętać że portfel Exodus wykonuje backup automatycznie po każdej wykonanej transakcji. Nie musisz robić backupu ręcznie.

Proste, prawda ?

1 Comment

  • Ibella
    Posted 24 sierpnia 2022 10:22 0Likes

    Witam
    Mam pytanie, czy portfel Exodus zadziała w przypadku samego portfela który był zaszyfrowany na innym laptopie ? Niestety nie posiadam juz laptopa na którym był zakładany. Bede wdzieczna za podpowiedz 🙂

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]