Czy chciałbyś ubiegać się o fortunę chorego, bezdzietnego księcia Nigeryjskiego? Co powiesz na to, aby zostać partnerem w wartej wiele miliardów dolarów firmie, pochodzącej z jakiegoś nieznanego kraju?

Jeśli wszystkie te sztuczki brzmią znajomo, to należysz do milionów ludzi na całym świecie, którzy zostali zaatakowani przez jedno z najczęstszych oszustw związanych z pocztą e-mail tzw. Phishing e-mail. Tym razem, oszust lub oszuści podszywający się za Edwarda Younga, prywatnego sekretarza królowej Elżbiety II, wysyłają listy, które rzekomo pochodzą z pałacu Buckingham.

Ratujmy Wielką Brytanię!

Jeśli otrzymałeś list z prośbą o pomoc w ratowaniu Brytyjskiej ekonomii, możesz czuć się wyjątkowo, ponieważ jak możemy przeczytać we wstępie listu:” w celu uratowania brytyjskiej gospodarki królowa zwraca się do kilku wybranych osób, które mogą pożyczyć kwoty Brytyjskiemu Królestwu od 450 000 do 2 000 000 GBP. Pieniądze te mają być wykorzystane do „uratowania i utrzymania brytyjskiej gospodarki po brexicie”. Cóż za szlachetny cel 🙂

E-mail w formie listu, zawiera mnóstwo błędów gramatycznych, tekst nie jest spójny. Widać że oszuści nie przyłożyli się i skorzystali z darmowego tłumacza.

W liście dowiadujemy się że “wybrańcy”, którzy zdecydują się pożyczyć pieniądze Brytyjskiej koronie, dostaną 30% odsetek od kwoty głównej przez okres trzech miesięcy. Mało tego, jako bonus, pożyczkodawcy mogą również dołączyć do Royal Warrant Holders Association – listy firm dostarczających towary lub usługi dla rodziny królewskiej. Interesująca oferta, prawda ?

Pod koniec dokumentu oszust wyjaśnia, że ​​chce, aby sprawa pozostała całkowicie anonimowa, ponieważ może to „wpłynąć na nasze umowy w celu uzyskania umowy dwustronnej”. Po tym „Young” prosi o płatność na adres Bitcoin i obiecuje wysłać umowę po otrzymaniu środków.

W momencie pisania tego artykułu adres portfela Bitcoin użyty w oszustwie: „1sycBKECFgPBD3EiaTCcD2VCeobr8DrpD” otrzymał minimalne kwoty, co oznacza że tylko kilka osób zakochało się w źle wykonanym oszustwie? A może nikt nie chce wspomóc Wielkiej Brytanii ?

Źródło: https://www.blockchain.com

Phishing e-mail – coraz mniej popularny

Phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) albo nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej.” – definicja według Wikipedii.

Wraz z coraz częstszym korzystaniem z internetu i poczty e-mail, niemal każda osoba online została narażona na jakąś formę próby oszustwa internetowego.

Aby chronić osoby przed takimi atakami, dostawcy usług e-mail zwykle przeprowadzają szereg kontroli bezpieczeństwa, które automatycznie wykrywają takie oszukańcze wiadomości e-mail przed przeniesieniem ich do folderu ze spamem. Obecnie próby oszust z wykorzystaniem phishingu nie są już tak popularne.

Omawianą w tym artykule próbę wyłudzenia informacji ujawnił Paul Ridden, szef Smarttask, brytyjskiej firmy technologicznej i zarządzającej. Komentując ten incydent po opublikowaniu go na swoim profilu LinkedIn, Ridden powiedział: „Zawsze miałem wrażenie, że zwróci się do mnie w nagłych wypadkach, aby uratować kraj.” – w odniesieniu do królowej Elżbiety.

Chociaż ta próba oszustwa pod względem wykonania woła o pomstę do nieba, musicie być bardzo ostrożni. Kto wie jak wyrachowane i dopracowane e-maile mogą pojawić się w przyszłości. Oprócz phishingu, oszuści używają innych metod. Niektóre z nich opisywaliśmy już na łamach naszego portalu. Warto zapoznać się z takimi artykułami jak:

Jaka jest najbardziej absurdalna próba oszustwa Bitcoin, jaką kiedykolwiek widzieliście? Dajcie nam znać w komentarzach poniżej!

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]