Kolejne oszustwo phishing’owe z Bitcoinem i Brytyjską “królową” w tle

Czy chciałbyś ubiegać się o fortunę chorego, bezdzietnego księcia Nigeryjskiego? Co powiesz na to, aby zostać partnerem w wartej wiele miliardów dolarów firmie, pochodzącej z jakiegoś nieznanego kraju?

Jeśli wszystkie te sztuczki brzmią znajomo, to należysz do milionów ludzi na całym świecie, którzy zostali zaatakowani przez jedno z najczęstszych oszustw związanych z pocztą e-mail tzw. Phishing e-mail. Tym razem, oszust lub oszuści podszywający się za Edwarda Younga, prywatnego sekretarza królowej Elżbiety II, wysyłają listy, które rzekomo pochodzą z pałacu Buckingham.

Ratujmy Wielką Brytanię!

Jeśli otrzymałeś list z prośbą o pomoc w ratowaniu Brytyjskiej ekonomii, możesz czuć się wyjątkowo, ponieważ jak możemy przeczytać we wstępie listu:” w celu uratowania brytyjskiej gospodarki królowa zwraca się do kilku wybranych osób, które mogą pożyczyć kwoty Brytyjskiemu Królestwu od 450 000 do 2 000 000 GBP. Pieniądze te mają być wykorzystane do „uratowania i utrzymania brytyjskiej gospodarki po brexicie”. Cóż za szlachetny cel 🙂

E-mail w formie listu, zawiera mnóstwo błędów gramatycznych, tekst nie jest spójny. Widać że oszuści nie przyłożyli się i skorzystali z darmowego tłumacza.

W liście dowiadujemy się że “wybrańcy”, którzy zdecydują się pożyczyć pieniądze Brytyjskiej koronie, dostaną 30% odsetek od kwoty głównej przez okres trzech miesięcy. Mało tego, jako bonus, pożyczkodawcy mogą również dołączyć do Royal Warrant Holders Association – listy firm dostarczających towary lub usługi dla rodziny królewskiej. Interesująca oferta, prawda ?

Pod koniec dokumentu oszust wyjaśnia, że ​​chce, aby sprawa pozostała całkowicie anonimowa, ponieważ może to „wpłynąć na nasze umowy w celu uzyskania umowy dwustronnej”. Po tym „Young” prosi o płatność na adres Bitcoin i obiecuje wysłać umowę po otrzymaniu środków.

W momencie pisania tego artykułu adres portfela Bitcoin użyty w oszustwie: „1sycBKECFgPBD3EiaTCcD2VCeobr8DrpD” otrzymał minimalne kwoty, co oznacza że tylko kilka osób zakochało się w źle wykonanym oszustwie? A może nikt nie chce wspomóc Wielkiej Brytanii ?

Źródło: https://www.blockchain.com

Phishing e-mail – coraz mniej popularny

Phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) albo nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej.” – definicja według Wikipedii.

Wraz z coraz częstszym korzystaniem z internetu i poczty e-mail, niemal każda osoba online została narażona na jakąś formę próby oszustwa internetowego.

Aby chronić osoby przed takimi atakami, dostawcy usług e-mail zwykle przeprowadzają szereg kontroli bezpieczeństwa, które automatycznie wykrywają takie oszukańcze wiadomości e-mail przed przeniesieniem ich do folderu ze spamem. Obecnie próby oszust z wykorzystaniem phishingu nie są już tak popularne.

Omawianą w tym artykule próbę wyłudzenia informacji ujawnił Paul Ridden, szef Smarttask, brytyjskiej firmy technologicznej i zarządzającej. Komentując ten incydent po opublikowaniu go na swoim profilu LinkedIn, Ridden powiedział: „Zawsze miałem wrażenie, że zwróci się do mnie w nagłych wypadkach, aby uratować kraj.” – w odniesieniu do królowej Elżbiety.

Chociaż ta próba oszustwa pod względem wykonania woła o pomstę do nieba, musicie być bardzo ostrożni. Kto wie jak wyrachowane i dopracowane e-maile mogą pojawić się w przyszłości. Oprócz phishingu, oszuści używają innych metod. Niektóre z nich opisywaliśmy już na łamach naszego portalu. Warto zapoznać się z takimi artykułami jak:

Jaka jest najbardziej absurdalna próba oszustwa Bitcoin, jaką kiedykolwiek widzieliście? Dajcie nam znać w komentarzach poniżej!

Cryptomaniak

Cześć ! Witam Cię na Portalu Cryptomaniak.pl ! Nazywam się Paweł "Cryptomaniak" Bednarczyk, jestem fanem kryptowalut oraz nowych technologii. Od 2012 roku związany zawodowo z blockchainem oraz crypto. Jestem założycielem portalu Cryptomaniak.pl Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz porozmawiać na temat technologii blockchain lub kryptowalut, pisz śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.