Czym jest cardano?
Cardano jest kryptowalutą, zdecentralizowanym publicznym projektem opierającym się na technologii blockchain. Ma otwarty kod źródłowy, do którego każdy użytkownik ma dostęp. Należy uznać, że ta kryptowaluta jest transparentna. Protokół cardano jest wielowarstwowy i ma zdolność do realizacji zaawansowanych funkcji. W jego fundament wpisana jest warstwa rozliczeniowa, połączona z warstwą kontrolną. Warstwa rozliczeniowa ma jednostkę rozliczeniową, a kontrolna obsługuje smart kontrakty i zaprogramowano ją tak, aby rozpoznawać tożsamości i wspierać zachowanie zgodności z wieloma funkcjami kryptowaluty cardano.
Jej celem jest opracowywanie platformy dla smart kontraktów, dla dostarczania najbardziej zaawansowanych, nowoczesnych funkcji – lepszych od wcześniej opracowanych protokołów. Cechą charakterystyczną cardano pozostaje to, że jest to pierwsza platforma typu blockchain, która wyrosła z filozofii naukowej i podejścia empirycznego. Cardano jest kryptowalutą, która łączy różne dyscypliny, jak systemy rozproszone, projektowanie mechanizmów oraz kryptografia.
Protokół cardano ma chronić prawo do prywatności użytkowników, ale jednocześnie uwzględnić potrzeby organów regulacyjnych. W ten sposób cardano stało się pierwszym protokołem równoważącym te dwie potrzeby.
>> Dowiedz się jak inwestować i gdzie kupić kryptowalutę BTC!
Jak powstało cardano?
Twórcami cardano jest zespół programistów, w skład którego wchodzą ludzie z różnych stron świata – eksperci, inżynierowie czy badacze. Właściwie cardano złożone jest z trzech organizacji: Cardano Foundation, Emurgo i Input&Output. Założycielem projektu jest Michael Parsons, dyrektorem ds. Komunikacji John O`Connor, Managerem ds. Marketingu Tom Kelly, a konsultantem Bob Mcdowall. W zespole jest też manager ds. dostawy produktu – Steve Wagendorp oraz administrator projektu Juliette Adelfang.
Zespół Ouroboros, IOKH wykorzystał algorytm Proof of Stake oraz podejście oparte na recenzowanych badaniach akademickich. Tak od podstaw budowano kryptowalutę cardano na bazie kodu Haskella. To produkt o wysokiej wytrzymałości przemysłowej, zapewniający elastyczność niezbędną w kontekście systemów o krytycznym znaczeniu, zabezpieczających cały projekt.
Platforma cardano ma solidną konstrukcję, ale nie oznacza to, że w przyszłości nie będzie możliwości jej rozbudowy i przekształcenia, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników.
Pierwszy blok ADA – cardano wydobyto 29 września 2017 roku. Należy uznać, że w przypadku cardano mamy do czynienia z młodą kryptowalutą, o dużym potencjale wzrostu i rozwoju.
Specyfikacja kryptowaluty cardano
Twórcy kryptowaluty cardano założyli, że maksymalna ilość monet wyniesie 45 miliardów ADA. Kod ADA przypisany jest do kryptowaluty cardano. Dotychczas istnieje niespełna 26 mld ADA. Średni czas pomiędzy blokami ADA wynosi około 10 sekund. Co ważne, w cardano w ogóle nie występuje zjawisko miningu, czyli kopania kryptowalut. Tokeny są rozdawane podczas ICO, a kolejne będą emitowane poprzez proof-of-stake.
Dystrybucja tokenów ADA projektu cardano odbywała się pomiędzy październikiem 2015 roku a styczniem 2017 roku w ramach ICO wśród inwestorów azjatyckich. ICO podzielono na 4 transze, w których rozdano 25 miliardów tokenów. Ponad 5 mld tokenów ADA rozdano wśród organizacji, które zrzeszone są w projekcie Cardano: IOHK, Emurgo oraz Cardano Foundation.
Znaczna część kapitału budującego projekt Cardano pochodzi z Japonii, a znacznie mniejsza z Chin, Korei, Tajlandii, Wietnamu, Filipin, Birmy i Tajwanu.
Jak używane jest cardano?
Cardano jest kryptowalutą, w przypadku której do jej wykorzystywania użytkownik musi znać jedynie klucz publiczny innego użytkownika, aby móc przesłać tokeny. W blockchain explorer można podejrzeć wartość transakcji oraz adresy, jakie biorą w niej udział. Atutem cardano jest zawrotna szybkość dokonywania transakcji – będą one zajmować zaledwie kilka sekund, dzięki wprowadzeniu do konstrukcji kryptowaluty lightning network.