W tym artykule chciałbym Ci przedstawić polskich krypto youtuberów, których warto moim zdaniem oglądać w 2020 roku. Ostatnio YouTube zaczął masowo usuwać filmy najpopularniejszych youtuberów z całego świata. Oberwało się także polskiej scenie crypto YouTuba. Na szczęście, wszystko powoli zaczyna wracać do normy, a filmy o kryptowalutach powoli wracają na platformę.

Pracując nad tym artykułem długo zastanawiałem się nad wyborem kanałów oraz odpowiednim kluczem według którego miałbym się kierować. Klucza nie wymyśliłem ale wybrałem do listy te kanały, które moim zdaniem są wyjątkowe tematycznie (różnią się od siebie contentem), czasem wprowadzają nowe spojrzenie na kryptowaluty ale przede wszystkim ich autorzy przedstawią Ci świat kryptowalut bez tajemnic i naciągania.

Mógłbym ich nazwać “młodymi wilkami” polskiej sceny krypto YouTuba (ze względu na wiek kanałów).

Kolejność prezentowania kanałów jest przypadkowa.

Młode wilki polskiego YouTuba

Marcin “Mike Satoshi” Szydłowski

Kanał YouTube Mike Satoshi jest stosunkowo młodym kanałem. Pierwszy film jego autor zamieścił 4 grudnia 2017 roku. Głównym celem kanału jest jak sam autor wskazuje przekazywanie wiedzy na temat kryptowalut oraz technologii blockchain. Wśród osób tworzących społeczność tego popularnego polskiego krypto youtubera znajdują się zarówno doświadczeni cryptomaniacy jak również osoby początkujące.

Kanał obserwuję praktycznie od samego początku jego istnienia. Szanuję Majka za jego profesjonalne podejście do tworzenia contentu, którego jest naprawdę dużo.

Na tym kanale nie zobaczysz naciągania na wątpliwej jakości projekty związane z kryptowalutami.

Mike jest bardzo kreatywną osobą, widać że w jego głowie pomysły rodzą się same z siebie. Dlatego jestem spokojny o przyszłość jego kanału. Myślę że w 2020 jeszcze nie raz zaskoczy nas ciekawą ideą.

Źródło: kanał YouTube Mike Satoshi

Stałymi punktami kanału, które zasługują na wyróżnienie są:

 • Krypto-Newsy – seria przedstawiająca najnowsze informacje ze świata kryptowalut, często w niej pojawiają się także analizy rynku oraz konkursy!
 • Scam-Alert gdzie Mike ostrzega przed oszustami i naciągaczami, których niestety nie brakuje w świecie kryptowalut.
 • NewsFlash – krótkie filmik z szybkimi informacjami.
 • Kryptowalutowa Niedziela z Majkiem – stały, cotygodniowy punkt kanału Majka. Osobiście to także i mój stały niedzielny punkt. Seria jest prowadzona w luźnej atmosferze, polecam każdemu.
 • Szpilki na Bitcoinie – cykl wywiadów z Paniami ze świata kryptowalut i technologii Blockchain(Majk to chyba kobieciarz)
 • Krypto dla o(d)pornych – coś dla początkujących osób. Wszystkie podstawy od A do Z przedstawione w łatwy i przejrzysty sposób.
 • Mike’s Lab – nowa seria, w której autor bada (prowadzi research) projekty kryptowalutowe i wydaje własne oceny w 100 punktowej skali.

Oczywiście to tylko niektóre propozycje z kanału Majka. Zachęcam Cię do subskrybowania tego kanału.

Tomasz “CryptoDev” Kowalczyk

Czas na najmłodszy kanał YouTube, który będę opisywał w tym artykule. Kanał z goła odmienny od reszty, nowatorski i zdecydowanie bardziej techniczny. Jego autor jest od 10 lat związany zawodowo z sektorem IT, co w dużej mierze przekłada się na content kanału.

Osobiście jako Inżynier Bezpieczeństwa Systemów Informatycznych i programista, bardzo kibicuję temu autorowi.

Tematem przewodnim kanału CryptoDev są analizy kryptowalut oraz projektów opartych na technologii blockchain. Chodź tematyka dla początkujących cryptomaniaków może się wydawać hmm..”ciężka” to w rzeczywistości autor w bardzo przystępny sposób przedstawia Ci projekty kryptowalutowe.

Źródło: kanał YouTube CryptoDev

Czego możesz się dowiedzieć z kanału CryptoDev ?

Przede wszystkim autor skupia się na fundamentalnych, technicznych aspektach projektów takich jak:

 • postępy pracy zespołu tworzącego dany projekt
 • problemy techniczne występujące w omawianych projektach
 • aktywność społeczności tworzącej projekt
 • kwestie związane z bezpieczeństwem projektów

Kanał polecam każdemu kto chce nauczyć się podstaw, które pozwolą mu na samodzielne wykonywanie DYOR, czyli badania danego projektu. Oprócz autorskich analiz, z materiałów które zamieszcza autor dowiesz się z jakich narzędzi możesz korzystać by takie analizy wykonać samodzielnie.

Jeśli jeszcze nie subskrybujesz CryptoDev, najwyższa pora żebyś zaczął!

Bitcoin Feniks

Kolejny z moich ulubionych “młodych wilków” krypto youtuberów. Kanał nastawiony na dostarczanie użytkownikowi codziennej dawki informacji ze świata krypto.

To co osobiście lubię w Feniksie to jego detektywistyczne podejście do wydarzeń związanych z kryptowalutami. Niczym Sherlock Holmes, drąży kryptowalutowe zagadki. Może dlatego że jest młodym cryptomaniakiem, a jego poglądy na kryptowaluty są świeże.

Źródło: pixabay.com Sherlock “Feniks” Holmes

Na kanale Bitcoin Feniks znajdziesz 8 audycji:

DZIEŃ DOBRY KRYPTO – codziennie informacje ze świata Bitcoina i Kryptowalut

KRYPTO PORADNIK – wiedza z technologi Blockchain, Bitcoin i kryptowalut przydatna do funkcjonowania w świecie KRYPTO

KRYPTO MIGAWKA – Ciekawy temat który jest ważny opowiedzenia…

WRÓŻENIE Z FUSÓW – Techniczna analiza z humorem bitcoina

PRZEWIDYWANIA DAVINCIJ15 – Audycje związane z człowiekiem który przepowiedział sukces Bitcoin w 2011roku oraz Hack na MtGox w 2014 na pół roku przed, oraz besse w 2018

OD AMATORA DO INWESTORA – Audycja dla początkujących w świecie krypto

NA TROPIE SATOSHI NAKAMOTO (próbujemy rozwiązać zagadkę kim jest Satoshi Nakamoto)

PODSUMOWANIE TYGODNIA – NIEDZIELA – KOMENTARZE, KONDYCJA KANAŁU, ODPOWIEDZI I KIERUNEK ROZWOJU KANAŁU ORAZ KONKURSY

Feniks skupia się głównie na Bitcoinie ale widzę że ostatnio zaczął bardzo interesować się tematem Bitcoin SV oraz osobą Craiga Wrighta . Co z tego wyjdzie ? Czekam z niecierpliwością i zachęcam do oglądania Feniksa.

Krypto Kamikaze

W odróżnieniu do wyżej omawianych kanałów, Krypto Kamikaze aka Xgrosz jest aktywnym trejderem. Na jego kanale znajdziesz podstawowe informacje na temat grania na giełdach kryptowalut, w szczególności polecam obejrzeć serię poświęconą BitMEX-owi.

Źródło: kanał YouTube Krypto Kamikaze

Jak sam autor wskazuje: “nazwa kanału Krypto Kamikaze odwołuje się do ryzyka związanego z inwestycjami w kryptowaluty jak i potencjałem jaki niosą ze sobą Kryptowaluty i technologia Blockchain

Kanał jest głównie przeznaczony dla osób początkujących, głównie tych którzy chcą rozpocząć przygodę z graniem na giełdzie kryptowalut.

Najbardziej cenię w Xgroszu jego “zdrowe” podejście do rynku kryptowalut. Jestem przekonany że to dzięki niemu odnosi sukcesy na giełdach. Good job!

P.S. Xgrosz, jeśli kiedykolwiek przeczytasz ten artykuł to życzę Ci powodzenia w osiągnięciu celu! 1 BTC coraz bliżej 🙂

Portfel Kowalskiego

Kowalski to jeden z nielicznych krypto youtuberów, którzy posiadają swój token personalny, w tym wypadku “Kowalski Token”. Jest to token oparty na standardzie ERC20.

Obecnie token jest listowany na Kanga Exchange. Może być przetrzymywany na portfelach obsługujących tokeny ERC20 takich jak: MyEtherWallet czym imToken.

https://youtu.be/gpv2JDv6k-E
Źródło: kanał YouTube Portfel Kowalskiego

Oglądając kanał YouTube Kowalskiego, pogłębisz swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w kryptowalutach. Nie trudno zauważyć, że autor jest fanem NANO. Spora część contentu jest poświęcona właśnie tej cyfrowej walucie.

Kowalski na swoim kanale prowadził audycję o inwestycjach w kryptowaluty. Polecam obejrzeć ją od deski do deski i wyciągnąć wnioski.

Podsumowanie

Wymienionych wyżej krypto youtuberów na pewno warto obserwować. Każdy z nich wnosi swoje własne spojrzenie na kryptowaluty. Od każdego możesz nauczyć się czegoś innego.

Wszystkie te kanały mają kilka wspólnych cech:

 1. Nie promują wątpliwej jakości projektów
 2. Autorzy nie są “naganiaczami”
 3. Wszystkie posiadają wartościowy content

Mimo iż na polskiej scenie crypto YouTuba znajdziesz bardziej popularnych i doświadczonych youtuberów takich jak: Phil Konieczny czy Blog prezesa to wymienieni przeze mnie youtuberzy są “młodymi wilkami” zyskującymi coraz większą publiczność.

Mam nadzieję, że dalej będą kontynuować swoją pracę i rozwijać swoje kanały. Czekam na kolejne filmy!

A Ty kogo obserwujesz na YouTube ?

2 Comments

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]