Wraz z początkiem stycznia kurs Bitcoina znowu rośnie. Jak za starych, dobrych czasów – chciałoby się powiedzieć. Co prawda, do ewentualnej bańi jeszcze bardzo daleko, ale niektórzy obserwatorzy rynku sugerują, że już ten rok będzie bardzo udany dla krypto-inwestorów.

Kurs Bitcoin mocno urośnie

Po pierwsze, dość bycze prognozy snuje firma Fundstrat, która udostępniła swoim klientom raport, w którym sugeruje, że w skali całego roku Bitcoin urośnie o min. 100 proc.

„W 2020 r. dostrzegamy kilka pozytywnych zbieżności, które zwiększają liczbę przypadków użycia [kryptowaluty], a także [wzmacniają] model ekonomiczny kryptowalut i bitcoina – dlatego uważamy, że całkowity zwrot z bitcoinów i krypto powinien przekraczać zwrot z 2019 r.” 

– czytamy w dokumencie, którego fragmenty udostępnił w social mediach Tom Lee, współzałożyciel firmy.

Halving i Bliski Wschód

Powody wzrostu są ponoć oczywiste. Fundstrat powołuje się na kwestię dot. halvingu. W maju w sieci BTC ma dojść do ponownego podziału nagrody za wykopanie kolejnego bloku z kryptowalutami. Innymi słowy, podaż nowych cyfrowych walut, jakie będą trafiały na rynek będzie mniejsza o 50 proc. Jaki będzie to miało skutek? Kurs Bitcoina powinien zacząć rosnąć. W ciągu kilkunastu miesięcy może nawet dać nową bańkę. Tak przynajmniej bywało w przeszłości.

Jest jednak i inny element całej układanki. To napięta sytuacja w Iranie oraz ogólnie na Bliskim Wschodzie. Bitcoin jest coraz mocniej postrzegany przez część inwestorów jako bezpieczna przystań (safe haven), czyli aktywo, które warto mieć, gdy jest kryzys. Jeśli klimat na Bliskim Wschodzie jeszcze bardziej się zaogni, całkiem realne są mocne skoki kursu kryptowaluty. Po prostu część inwestorów zacznie skupować cyfrowe waluty, by zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Samo złoto, srebro czy obligacje mogę w końcu nie wystarczyć.

Rok 2020 może okazać się kluczowy dla kryptowalut ze względu na adopcję, ale też właśnie wzrosty kursów. Czy oznacza to od razu nową bańkę? Nie, ale tej ostatniej nie można wykluczyć. Możliwe, że stanie się ona realna w 2021 r. czy latach późniejszych. Hasło “HODL” znowu staje się modne!

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]