Jeśli myślisz że Twoje środki kryptowalutowe są bezpieczne to jesteś w wielkim błędzie. Wielu ludzi na całym świecie żyje w przekonaniu że transakcje wirtualnych walut oparte na technologii blockchain są bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Owszem transakcje są anonimowe ale to nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa środków.

Kreatywność oszustów nie zna granic, jednak to ludzka naiwność i niewiedza w większości przypadków prowadzi do nieszczęśliwego zakończenia. Najwięcej oszustw w świecie kryptowalut miało bezpośredni związek z ICO oraz nielegalnym kopaniem kryptowalut.

Liczby mówią same za siebie!

Niestety miniony rok pod względem liczby oszustw, wyłudzeń i kradzieży o podłożu kryptowalutowym był rekordowy w porównaniu z poprzednimi latami.

Według ostatnich statystyk wartość skradzionych Bitcoin może sięgać około 6 milionów BTC! W 2018 roku o 4000% wzrósł problem nielegalnego kopania kryptowalut. Dostępne na rynku koparki kryptowalut były instalowane w miejscach pracy, urzędach publicznych czy szkołach. Problem dotyczył także kopania Monero poprzez popularne strony www. Niczego nie świadomi użytkownicy kopali Monero serfując po zarażonych złośliwymi skryptami serwisach. Problem ten dotknął takie popularne portale jak: ThePirateBay (podobno skrypt kopiący został uruchomiony celowo) czy Showtime (źródło zarażenia skryptem do dziś pozostaje tajemnicą).

Suma skradzionych kryptowalut z kantorów i giełd przekroczyła w ubiegłym roku 1,7 bilion dolarów i był to wzrost o ponad 400% w porównaniu do roku ubiegłego (dane pochodzą z CipherTrace.com).

Dla porównania w 2016 z giełd kryptowalut skradziono 152 miliony dolarów, 2017 – 266 milionów a w 2018 – 950 milionów.

Największe krypto zagrożenia minionego roku.

Oszustwa Bitcoin Scam

W 2018 roku prawdziwe żniwo zbierały: fałszywe projekty oraz ukryty mining.

Polularne „scamy” spowodowały stratę kryptowalut o łącznej wartości 725 milionów dolarów. Wyłudzenia dotyczyły najczęściej ICO, wymiany kryptowalut, schematów typu Ponzi oraz fałszywych firm handlujących kryptowalutami.

Oto kilka największych oszustw:

  • Pincoin ICO, 660 milionów dolarów
  • Sky Mining, 35 milionów dolarów
  • BitConnect, 14,5 milionów dolarów
  • Maple Change, 6 milionów dolarów
  • PureBit, 3 miliony dolarów

W 2018 liczba zgłoszonych spraw związanych z nielegalnym kopaniem kryptowalut wzrosła o 4000%. W trzecim kwartale zeszłego roku wykryto ponad 4 miliony nowych zagrożeń. Dla porównania w tym samym okresie w 2017 roku zidentyfikowano 0,5 miliona wirusów kopiących kryptowaluty. Do nielegalnego kopania wykorzystywane były:

  • Routery
  • Serwery
  • Komputery
  • Przeglądarki internetowe

Skala całego procederu jest ogromna a liczba oszukanych osób stale rośnie. Na szczęście coraz więcej ludzi potrafi rozpoznać zagrożenia. Początek 2019 roku napiewa optymizmem. Coraz więcej ludzi przed inwestycją decyduje się na analizę ryzyka oraz dokładnie sprawdza opinie bardziej doświadczonych użytkowników. Oczyszczanie rynku kryptowalut z oszustw i wyłudzeń to bardzo powolny proces ale konieczny i potrzebny dla całej społeczności kryptomaniaków.

Ciekawi nas, jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

3 Comments

  • adam
    Posted 30 marca 2019 11:41 0Likes

    ok to jak się zabezpieczać przed tego typu wpadkami w przypadku krytowalut?

  • Karol
    Posted 30 marca 2019 12:47 0Likes

    W przypadku chociażby giełd kryptowalut czy portfeli istnieje wiele rozwiązań. Myślę że najskuteczniejszym jednak obecnie jest amerykański system Bit Go. Drugim zabezpieczeniem może być na przykład podział środków na dwa portfele tzw. hot wallet i cold wallet. W Polsce z tego co wiem to Coinquista korzysta z takich zabezpieczeń

    • kamil
      Posted 30 marca 2019 17:29 0Likes

      Coinquista z tego co wiem to została wpisana do rejestru MIP. Jest to sygnał, że inwestor może się czuć bezpieczniej, ale czy laik będzie miał u nich odpowiednie wsparcie ?

Leave a comment