Stakowanie kryptowalut powoli staje się jedną z metod na pasywne zarabianie kryptowalut. Z pewnością większość z was zetknęła się z pojęciem Proof of Stake (PoS). To własnie na tym systemie opiera się stakowanie. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na kilka istotnych pytań dotyczących systemu PoS takich jak:

  • W jaki sposób działa PoS ?
  • Czym jest stakowanie kryptowalut ?
  • Jakie są zalety stakowania kryptowalut oraz PoS ?
  • Jak zacząć stakować kryptowaluty ?
  • Jakie kryptowaluty można stakować ?

Czym jest Proof of Stake (PoS) ?

Proof of Stake (PoS), w dosłownym tłumaczeniu oznacza dowód stawki. To algorytm konsensusu wykorzystywany przez kryptowaluty do sprawdzania poprawności bloków. Początki systemu sięgają 2011 r., a pierwszą kryptowalutą, która go wdrożyła, był Peercoin w 2012 r. Głównymi zaletami PoS są: wydajność energetyczna i bezpieczeństwo.

Proof of Stake jest jednym z powszechnie stosowanych protokołów konsensusu w ramach technologii blockchain. Aby lepiej zrozumieć czym jest PoS zdefiniujmy sobie pojęcie “protokół”.

Czym jest protokół?
Zestaw zasad opisujących, jak powinna działać komunikacja i przesyłanie danych między urządzeniami elektronicznymi, takimi jak węzły. Reguły te należy zdefiniować przed wysłaniem jakichkolwiek danych, szczegółowo opisując strukturę informacji oraz sposób, w jaki każde urządzenie je wysyła lub odbiera.

Termin „konsensus” oznacza, że węzły w sieci zgadzają się co do tego samego stanu blockchain, co w pewnym sensie czyni z niego ekosystem , który sam siebie kontroluje. Jest to absolutnie kluczowy aspekt technologii blockchain, spełniający dwie kluczowe funkcje. Po pierwsze, protokoły konsensusu pozwalają na aktualizację łańcucha bloków, zapewniając jednocześnie, że każdy blok w łańcuchu jest prawdziwy. Po drugie, uniemożliwiają jednemu podmiotowi kontrolowanie lub wykolejenie całego systemu blockchain. Celem zasad konsensusu jest zagwarantowanie, że jeden łańcuch będzie zawsze stosowany i co ważne, przestrzegany.

Konsensus w stakowaniu kryptowalut
Źródło: lisk.io

W dalszej części artykułu dokładnie zbadamy, czym jest stawka i jak algorytm z powodzeniem osiąga konsensus między poszczególnymi blokami.

Jak działa stakowanie kryptowalut w systemie PoS ?

W systemie dowodu stawki (PoS) twórca następnego bloku jest określany przez losowy system, który jest częściowo podyktowany ilością posiadanej kryptowaluty przez użytkownika lub, w niektórych przypadkach, pod uwagę brany jest okres w którym użytkownik trzymał tę konkretną walutę. Zamiast mocy obliczeniowej, jak w przypadku dowodu pracy (PoW), prawdopodobieństwo utworzenia bloku i otrzymania powiązanych z nim nagród jest proporcjonalne do posiadania przez użytkownika tokena lub kryptowaluty w sieci. W ten sposób sieć blockchain, daje swoim użytkownikom możliwość pasywnego zarabiania kryptowalut.

PoS stakowanie kryptowalut
Źródło: https://lisk.io

Prosty przykład opisujący stakowanie kryptowalut:

Jeśli wśród użytkowników trzymających określoną kryptowalutę (stakujących) mamy Piotra, który trzyma 40 tokenów, Michała z 30 tokenami, Pawła z 20 i Weronikę z 10, istnieje 40% szans na wybór Piotra do walidacji bloku i Weroniki z 10%, zaś Paweł i Michał mają odpowiednio 20% i 30%.

Zalety systemu PoS i stakowania kryptowalut

1. Zmniejszenie konsumpcji energii elektrycznej

Jedną z kluczowych zalet systemu PoS w porównaniu z systemem takim jak PoW jest to, że zużywa on znacznie mniej energii elektrycznej, co sprawia że jest bardziej opłacalny. Liczby nie kłamią, okazuje się że każda transakcja Bitcoin, która wykorzystuje system dowodu pracy, może pochłaniać tyle samo prądu, co średnie holenderskie gospodarstwo domowe w ciągu dwóch tygodni. Jest to zarówno nieskuteczne, jak i niezrównoważone.

Konsumpcja energii przez Bitcoina
Źródło: forbes.com

2. Dużo tańszy sprzęt

Nie musisz inwestować w drogie koparki kryptowalut, ponieważ stakowanie kryptowalut w systemie PoS, można wykonać za pomocą taniego Raspberry Pi, własnego komputera klasy PC lub portfela sprzętowego, takiego jak Ledger Nano S. W tym przypadku mamy doczynienia z “cold stakingiem”, który dokładnie opiszemy w dalszej części tego artykułu.

Ledger Nano X

3. Zmniejszone ryzyku tzw. ataku 51% na sieć

Aby przeprowadzić “atak 51%”, osoba lub grupa osób musiałaby posiadać większość atakowanych tokenów w sieci.

Po pierwsze, niezwykle kosztowne byłoby zdobycie wystarczającej ilości tokenów, ponieważ wiele osób prawdopodobnie zrezygnowałoby z danej kryptowaluty gdyby jedna strona zaczęła kupować wszystko, podczas gdy inne podniosłyby cenę, aby zniechęcić do wrogiego przejęcia. Co więcej, atakowanie sieci byłoby całkowicie bezproduktywne, ponieważ znacznie obniżyłoby wartość monet, które trzyma atakujący. Zasadniczo użytkownicy o największym udziale w kryptowalutach są najbardziej zainteresowani utrzymywaniem i zabezpieczaniem sieci, ponieważ wszelkie ataki pogorszyłyby kurs posiadanej przez nich kryptowaluty.

Ponieważ system PoS jest o wiele bardziej opłacalny, nie ma potrzeby wydawania zbyt wielu nowych monet, aby zachęcić górników do utrzymania sieci. Pomaga to w utrzymaniu stabilności ceny określonej kryptowaluty.

Jak stakować kryptowaluty i zarabiać je pasywnie ?

Źródło: pixabay.com

1) Najpierw musisz zdecydować, którą kryptowalutę chcesz stakować.

Poniżej opracowaliśmy listę najlepszych kryptowalut do stakowania w 2019 roku. Istnieje więcej kryptowalut PoS, ale zdecydowana większość z nich to coiny które mają według nas zerowy potencjał. Lista w dalszej części artykułu.

2) Czy są jakieś niezbędne wymagania do stakowania kryptowalut?

Kiedy zdecydujesz się na konkretną kryptowalutę, musisz dowiedzieć się, jakie są wymagania, aby zacząć stakowanie. Zwykle istnieje minimalny wymóg co do ilości kryptowaluty jaką musisz posiadać.

3) Stakowanie na zwykłym komputerze lub laptopie.

Tradycyjnie w przypadku większości monet PoS potrzebny jest komputer z portfelem podłączonym do łańcucha bloków przez 24h. Więc jeśli masz komputer którego nie używasz, może warto go wykorzystać ?

Inną opcją jest zakup Raspberry Pi lub podobnego sprzętu, który kosztuje około 50-70 USD i użycie go do stakowania kryptowalut. W internecie możesz znaleźć wiele poradników, które krok po kroku opisują jak skonfigurować Raspberry Pi pod stakowanie kryptowalut. Na przykład ten.

4) Stakowanie poprzez VPS

Jeśli nie masz zapasowego komputera lub martwisz się kosztami energii elektrycznej, uruchom wirtualny serwer. Istnieje wiele usług, w których można uruchomić prywatny serwer w chmurze.

Skonfigurowanie portfela do stakowania kryptowalut na prywatnym serwerze to wygodna alternatywa ale wymaga nieco więcej wiedzy informatycznej. W internecie możesz bez problemu znaleźć masę poradników na ten temat.

5) Łatwe stakowanie kryptowalut (tylko niektóre cyfrowe waluty)

Niektóre kryptowaluty PoS lub PoA (Proof of Authority) pozwalają na stakowanie, poprzez trzymanie ich w dedykowanym portfelu kryptowalutowym. Zarówno Neo, jak i VeChain można w ten sposób zarabiać pasywnie.

6) Stakowanie na zimno (tylko niektóre kryptowaluty)

Kolejną nową i interesującą funkcją jest stakowanie na zimno (Cold staking). Co w zasadzie oznacza, że ​​możesz zacząć stakować kryptowaluty z portfela, który nie musi być podpięty do sieci.

W tym konkretnym przypadku nie ma potrzeby utrzymywania komputera, telefonu komórkowego lub wirtualnego prywatnego serwera działającego przez całą dobę, marnując energię i pieniądze.

Jakie kryptowaluty można stakować ?

W naszym poradniku przyszedł czas aby zaprezentować listę niektórych kryptowalut, które można stakować.

Poniżej wymieniliśmy kryptowaluty, które naszym zdaniem opłaca się stakować.

Przed wybraniem odpowiedniej dla siebie cyfrowej waluty dokładnie ją przeanalizuj. Szczegółowo sprawdź jakie są wymagania techniczne do stakowania danej monety.

  1. NAV (NavCoin) 2.5% roczny zwrot z inwestycji. Przydatne linki – poradnik do stakowania NAV, Nav Reddit – Kup NAV na Binance
  2. NEO – 5% roczny zwrot z inwestycji. Przydatne linki – NEO to GAS profit – Kup NEO na Binance
  3. DASH 6.3% roczny zwrot z inwestycji. Przydatne linki – DASH statystyki – Kup DASH na Binance, BitBay, Coinquista
  4. VET (VeChain) – 2-6% roczny zwrot z inwestycji . Przydatne linki – VeChain , VeChain reddit, VeChain block explorer, VeChain kalkulator stakowania – Kup VET na Binance
  5. TEZOS 7% roczny zwrot z inwestycji. Przydatne linki – kalkulator stakowania TEZOS – Kup TEZOS na Binance
  6. LSK (Lisk) 4% roczny zwrot z inwestycji . Przydatne linki – Lisk www, Lisk Reddit – Kup LISK na Binance, BitBay, Coinquista
  7. ARK 10% roczny zwrot z inwestycji . Przydatne linki – https://ark.io/ – Kup ARK na Binance
  8. ONT (Ontology) 5% roczny zwrot z inwestycji. Przydatne linki – ROI nagrody, Poradnik – Kup ONT na Binance

Lista niektórych kryptowalut które można stakować: https://poslist.org/ oraz https://cryptoslate.com/cryptos/proof-of-stake/

Czym jest cold staking ?

Istnieje nowa metoda, która została przedstawiona nie tak dawno temu, i nazywa się stakowaniem na zimno. Co oznacza, że nie musisz już stakować kryptowalut za pośrednictwem gorącego portfela (portfela, który jest stale podłączony do Internetu).

Jest to jedna z częstych przeszkód uniemożliwiających ludziom stakowanie krypto. Większość ludzi ma trudności ze znalezieniem wolnego komputera, który musi działać 24h.

Stakowanie na zimno oznacza, że możesz zacząć zarabiać kryptowaluty, ale trzymając je w bezpiecznym portfelu, który nie jest podłączony do Internetu przez cały czas. Taki sposób jest znacznie łatwiejszy a zarazem bezpieczniejszy.

Stakowanie krypto na zimno zyskuje na popularności. Z roku na rok przybywa projektów, które umożliwiają użytkownikom pasywne zarabianie kryptowalut w ten sposób.

Proof of Stake

Niektóre kryptowaluty które można stakować na zimno:

Stakowanie kryptowalut – kilka rzeczy o których warto pamiętać

Podczas stakowania musisz zablokować wszystkie stakowane coiny. Oznacza to, że nie możesz ich używać ani wydawać. Tylko w ten sposób zmaksymalizujesz osiągalny profit.
Inwestuj tylko w zaufane projekty. Pamiętaj, że stakowanie nosi ze sobą ryzyko strat.
Sprawdź opcje stakowania na zimno, które zaczynają dominować na rynku.
Wartość twojej kryptowaluty może zarówno zyskiwać, jak i tracić na wartości w czasie stakowania. Dlatego należy ostrożnie wybierać crypto w które chcesz inwestować.

Mamy nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł z kompletnym przewodnikiem po stakowaniu kryptowalut.

Wszelkie sugestie mile widziane.

Jeśli już stakujesz jakieś monety podziel się opinią w komentarzu.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]