ICE, wiodąca spółka na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych, w końcu wystartowała z kontraktami terminowymi dla kryptowaluty Bitcoin. Bakkt już wcześniej starał się o uzyskanie pozwolenia na kontrakty w BTC ale amerykańskie organy regulacyjne dopiero za drugim razem wydały przychylną odpowiedź. Handel na platformie rozpoczął się 22 września o godzinie 20.00. Do tej pory zarejestrowany wolumen obrotu to 55 BTC.

Pomimo wprowadzenia Bitcoina na amerykańską platformę, cena BTC w obecnej chwili zalicza spadek za spadkiem. W chwili pisania tego artykułu, jednego Bitcoina można kupić za 9 858,14 $.

Bakkt Futures zaliczają falstart ?


Kilka minut po 8 rano uruchomiono miesięczne i codzienne kontrakty terminowe dla Bitcoina, a pierwszy miesięczny kontrakt kosztował 10 115 USD. W wyniku opóźnień start kontraktów został przesunięty w czasie o ponad rok. Platforma zaczęła zbierać depozyty i wypłaty 6 września. Środki użytkowników mają być chronione polisą ubezpieczeniową o wartości 125 milionów dolarów.

W odróżnieniu do kontraktów Bitcoinowych Chicago Mercantile (CME) i Chicago Board Options Exchange (Cboe), które są rozliczane w gotówce, kontrakty Bakkt będą rozliczane za pomocą rzeczywistych Bitcoinów.

Świat kryptowalut z entuzjazmem wyczekiwał dzisiejszej daty. Zainteresowanie kontraktami było ogromne i miało się przełożyć na wzrosty kursu BTC. Rzeczywistość okazała się nieco odmienna od nastrojów, można wręcz powiedzieć że Bakkt zaliczył falstart. W grudniu 2017 r. kontrakty Futures na Bitcoiny na CME osiągnęły wynik 460 mln USD w pierwszym tygodniu. Na dzień dzisiejszy miesięczne kontrakty Bakkt zarejestrowały wolumen 55 BTC, podczas gdy dzienne kontrakty na chwilę obecną nie znalazły w ogóle uznania wśród inwestorów.

Jak ważny jest Bakkt dla społeczności Cryptomaniaków?


Bakkt chce dostarczać inwestorom produkty klasy instytucjonalnej. Zapewni inwestorom instytucjonalnym bezpieczną i regulowaną przez federację platformę do handlu najlepszymi kryptowalutami. Pomoże to zmniejszyć problemy związane ze zmiennością i wiarygodnością kryptowalut, które utrudniają powszechną adopcję Bitcoinów. Bitcoinowa społeczność liczy że kontrakty na finansowym gigancie znacznie zwiększą wiarygodność walut cyfrowych. Jak słusznie zauważył Thomas Lee, współzałożyciel Fundstrat i Permabull, Bakkt poprawi zaufanie do instytucji kryptograficznych”.

Bakkt jest ważnym graczem w świecie kryptowalut. Warto dodać że wśród firm które wspierają Bakkt są takie światowe giganty jak: Microsoft Venture Capital M12, Starbucks, Pantera Capital i Galaxy Digital. Wejście kapitału instytucjonalnego do kryptowalut to dopiero początek. Przysłowiowa wisienka na torcie to masowe przyjęcie Bitcoinów jako renomowanego systemu płatności. W szczególności partnerstwo ze Starbucks ma pomóc w zwiększeniu wykorzystania Bitcoinów w sprzedaży detalicznej, ponieważ Starbucks zaczyna akceptować płatności kryptowalutowe.

Bakkt Bitcoin

Ponadto Bakkt może być wstępnym prekursorem do ETF-ów. Można bezpiecznie założyć, że ETF-y Bitcoinowe miałby również ogromny wpływ na kurs BTC, o ile zostałyby zatwierdzone. Jednak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zdecydowanie sprzeciwiła się zatwierdzeniu ETF dla Bitcoina. Dziś portal dcforecast.com poinformował, że VanEck i SolidX wycofały swoją propozycję dotyczącą ETF-ów z SEC niespełna miesiąc przed ostatecznym werdyktem.

Wiele osób uważa, że dzisiejsze uruchomienie kontraktów terminowych Bakkt dla BTC może być fundamentem dla przyszłych ETF-ów.

Nie wpadajmy w panikę!


Mimo że cena Bitcoina oscyluje obecnie grubo poniżej 10 000 $ pomimo startu Bakkt, wszyscy możemy zgodzić się, że Bitcoin naprawdę dojrzewa jako waluta. Wielu sceptyków twierdziło że Bakkt nigdy nie uruchomi kontraktów dla Bitcoina, dziś dostali pstryczka w nos.

Bakkt spodziewa się znacznej liczby inwestorów instytucjonalnych, ale jest mało prawdopodobne, że popyt natychmiast wzrośnie. Su Zhu, dyrektor generalny Three Arrows Capital, stwierdził, że nie należy się spodziewać fajerwerków, ponieważ inwestorzy instytucjonalni w pierwszej fazie kontraktów będą obserwować ich rozwój. Wielkie pieniądze powinny pojawić się wraz z upływem czasu.

„Bakkt będzie prawdopodobnie najpierw strumieniem, a potem powodzią. Rzeczywistość jest taka, że ​​większość regulowanych kontraktów futures zyskuje niską popularność pierwszego dnia po prostu dlatego, że nie wszyscy brokerzy kontraktów futures są gotowi, wiele osób chce czekać…”

Z całą pewnością będziemy dalej śledzić rozwój kontraktów Bakkt dla BTC, a w szczególności ilość instytucjonalnych inwestorów.

Waszym zdaniem kontrakty futures na Bakkt zaliczył falstart? Dajcie znać co o tym myślicie komentując ten artykuł.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]