W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o funduszach ETF, które mają być bezpieczniejszą alternatywą dla innych form inwestowania. Zobaczmy zatem, czym dokładnie są ETF-y oraz czy naprawdę warto w nie inwestować.

Exchange Traded Fund, czyli w skrócie fundusz indeksowy ETF to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, który ma na celu przedstawienie zachowania się (zmian wartości) danego indeksu giełdowego. Często można spotkać się z opinią, że inwestycje w ETF należą do stosunkowo bezpiecznych i łatwych sposobów na zarobek na giełdzie. ETFy notowane są na giełdzie na takich samych zasadach jak akcje, a jego działanie jest regulowane na podstawie dyrektyw unijnych i regulacji prawnych każdego z państw. W Polsce ETF-y to dosyć nowe rozwiązanie, ponieważ pierwszy fundusz indeksowy pojawił się na GPW tylko we wrześniu 2010 roku. Tytuły potwierdzające uczestnictwo w funduszu oraz same certyfikaty inwestycyjne ETF należą do papierów wartościowych. ETFy to instrumenty finansowe odzwierciedlające zachowanie indeksów największych giełd na świecie, które cechują się bardzo dużą płynnością.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Rozważając różne opcje inwestowania, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ETF-y. Fundusze inwestycyjne ETF mogą okazać się bardzo słuszną decyzją w przypadku inwestycji długoterminowych. ETF-y cechują się tym, że należą do jednych z najbezpieczniejszych instrumentów inwestycyjnych. Jest to spowodowane tym, że fundusze indeksowe ETF naśladują indeksy giełdowe. Oznacza to, że w przypadku stabilnych krajów, w dłuższej perspektywie, nawet jeśli co jakiś czas występuje bessa, daje niewielkie ryzyko straty i zazwyczaj pozwala inwestorom na osiągnięcie dużych zysków. ETF-y to bardzo duża płynność oraz łatwy dostęp do inwestycji. Większość platform inwestycyjnych pobiera również tylko niewielkie opłaty za możliwość inwestowania w ETF-y. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ETF-ach, wyświetl stronę internetową Saxo Bank Polska.

Jak zacząć inwestować w ETF-y?

Aby rozpocząć inwestycje w ETF-y, konieczne jest zakup od brokera pewną ilość ETF-ów. Najlepiej wybrać oczywiście brokera, który ma niską prowizję. ETF-y najlepiej sprzedawać i kupować na płynnych giełdach z niskim spreadem. Inwestycje w ETF-y to inwestycje długoterminowe, dlatego nie warto nastawiać się na bardzo szybkie zyski. Najlepiej wybierać przy tym ETF-y o dużych aktywach i fundusze z długą (co najmniej kilkuletnią) historią. Dla zaawansowanych inwestorów, którzy chcą skupić się na danym kraju lub określonym sektorze gospodarki najlepszym wyborem będzie portfel zawierający większą ilość ETF-ów, natomiast w przypadku początkujących inwestorów najlepiej sprawdzą się portfele z jednym ETF-em.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]