Bitcoin – dlaczego wielcy gracze kupują najpopularniejszą kryptowalutę?

Bitcoin nie jest już domeną jedynie indywidualnych inwestorów wywodzących się z grupy miłośników nowych technologii. Coraz więcej poważnych firm i instytucji finansowych angażuje się w kryptowaluty, przeznaczając na to ogromne kwoty.

Według ostatnich badań aż 40% klientów instytucjonalnych banku Goldman Sachs ma ekspozycję na kryptowaluty. Czy to nowy trend wśród inwestorów zarządzających aktywami i funduszami hedgingowymi?

Do tej pory inwestowanie w bitcoin kojarzyło nam się z geekami internetowymi i fanami nowoczesnych rozwiązań, którzy to kupują bitcoin i inne kryptowaluty jako alternatywę dla pieniędzy fiducjarnych. Kryptowaluty klasyfikowaliśmy sobie w głowie gdzieś pomiędzy Elonem Muskiem, drukarkami 3D czy drogimi okularami VR. Fajne, modne, warto wiedzieć, może kiedyś coś z tego będzie. Ale skoro wielkie instytucje finansowe nadal wolą tzw. twardą walutę i tradycyjne metody, to nie ma sobie czym zawracać głowy. Czy to słuszne podejście?

Kryptowaluty? A komu to potrzebne?

Okazuje się, że obecnie jest to błędne założenie. Rzeczywiście na początku niewiele osób i ekspertów spodziewało się, że kryptowaluty staną się potężnym narzędziem finansowym. U przeciętnego Kowalskiego już sama nazwa nie wzbudzała zaufania, a tym bardziej entuzjazmu. I nie ma się co dziwić. Po wielkich kryzysach i aferach finansowych ostatnich lat wszyscy podchodzą do tej sfery bardzo ostrożnie, żeby nie powiedzieć sceptycznie.

Mniej więcej w 2017 roku nastąpił jednak wielki boom na zakup bitcoin, a również inne kryptowaluty rozwijały się obiecująco. Nie mogło umknąć to uwadze wielkich graczy ze świata finansów, jak wspomnianego choćby banku Goldman Sachs. Ten gigant inwestycyjny z USA obracający ogromnymi środkami szybko wprowadził do swojej oferty rozwiązania umożliwiające inwestycję w kryptowaluty. Były to jednak ostrożne ruchy, a same narzędzia miały mocno ograniczone możliwości. Bardziej zabieg marketingowy, konieczność, niż objaw autentycznego zaangażowania w bitcoina.

Przełom w postrzeganiu bitcoina

Wszystko jednak uległo zmianie, a właściwie przyspieszeniu, po nastaniu pandemii Covid-19. Ogromne wahania w gospodarce na całym świecie, nieunikniona wysoka inflacja oraz brak pewności wobec dotychczasowych, stabilnych rozwiązań spowodowały, że firmy inwestycyjne szybko zapukały do drzwi z napisem bitcoin czy Ethereum. Potrzeba ulokowania środków w bezpiecznych aktywach otworzyła im oczy oraz sejfy.

I tak potężna firma zarządzająca aktywami inwestycyjnymi z Nowego Jorku – Stone Ridge – już pod koniec 2020 roku zainwestowała w bitcoin ponad 115 milionów dolarów. Odpowiada to mniej więcej 10 000 BTC. Warto podkreślić, że akurat ta firma już 4 lata temu dostrzegła wyraźny popyt i zainteresowanie kryptowalutami wśród swoich klientów, dlatego uruchomiła spółkę dedykowaną właśnie takim rozwiązaniom.

To jednak dopiero początek listy wielkich instytucji finansowych, które masowo kupują bitcoin i inne kryptowaluty. Wśród nich jest także np. publicznie notowana na Wallstreet spółka MicroStrategy oraz iSquare INC. Pierwsza posiada już co najmniej 91 tysięcy BTC o łącznej wartości 2,211 miliarda dolarów, a druga ogłosiła niedawno zakup 3318 bitcoinów za cenę 170 milionów USD. Goldman Sachs z kolei zamierza uruchomić specjalne usługi dla swoich klientów inwestujących w kryptowaluty. Zwłaszcza, że 60% z nich szacuje wzrost wartości BTC do 100 000 dolarów w ciągu roku!

Oszczędności Twojego życia w smartfonie

Michael Saylor, prezes MicroStrategy uważa kryptowaluty za niezwykle przyszłościową i pewną formę akumulacji oraz zabezpieczenia majątku. Przewiduje, że do 2026 roku już ponad miliard ludzi będzie gromadzić oszczędności w BTC.

Taki stan rzeczy nastanie w ciągu pięciu lat. Ludzie będą chcieli używać w tym celu właśnie bitcoina. Bitcoin jest dominującą cyfrową siecią monetarną – przekonuje Saylor.

Jak banalnie by to nie zabrzmiało, bitcoin oraz inne wiarygodne kryptowaluty są przyszłością nas wszystkich. Dotychczasowe rozwiązania zabezpieczenia kapitału niedługo staną się nieaktualne. To jeden z największych przełomów w dziejach finansów po zniesieniu parytetu złota.

Cryptomaniak

Cześć ! Witam Cię na Portalu Cryptomaniak.pl ! Nazywam się Paweł "Cryptomaniak" Bednarczyk, jestem fanem kryptowalut oraz nowych technologii. Od 2012 roku związany zawodowo z blockchainem oraz crypto. Jestem założycielem portalu Cryptomaniak.pl Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz porozmawiać na temat technologii blockchain lub kryptowalut, pisz śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.