Bitcoin nie jest już domeną jedynie indywidualnych inwestorów wywodzących się z grupy miłośników nowych technologii. Coraz więcej poważnych firm i instytucji finansowych angażuje się w kryptowaluty, przeznaczając na to ogromne kwoty.

Według ostatnich badań aż 40% klientów instytucjonalnych banku Goldman Sachs ma ekspozycję na kryptowaluty. Czy to nowy trend wśród inwestorów zarządzających aktywami i funduszami hedgingowymi?

Do tej pory inwestowanie w bitcoin kojarzyło nam się z geekami internetowymi i fanami nowoczesnych rozwiązań, którzy to kupują bitcoin i inne kryptowaluty jako alternatywę dla pieniędzy fiducjarnych. Kryptowaluty klasyfikowaliśmy sobie w głowie gdzieś pomiędzy Elonem Muskiem, drukarkami 3D czy drogimi okularami VR. Fajne, modne, warto wiedzieć, może kiedyś coś z tego będzie. Ale skoro wielkie instytucje finansowe nadal wolą tzw. twardą walutę i tradycyjne metody, to nie ma sobie czym zawracać głowy. Czy to słuszne podejście?

Kryptowaluty? A komu to potrzebne?

Okazuje się, że obecnie jest to błędne założenie. Rzeczywiście na początku niewiele osób i ekspertów spodziewało się, że kryptowaluty staną się potężnym narzędziem finansowym. U przeciętnego Kowalskiego już sama nazwa nie wzbudzała zaufania, a tym bardziej entuzjazmu. I nie ma się co dziwić. Po wielkich kryzysach i aferach finansowych ostatnich lat wszyscy podchodzą do tej sfery bardzo ostrożnie, żeby nie powiedzieć sceptycznie.

Mniej więcej w 2017 roku nastąpił jednak wielki boom na zakup bitcoin, a również inne kryptowaluty rozwijały się obiecująco. Nie mogło umknąć to uwadze wielkich graczy ze świata finansów, jak wspomnianego choćby banku Goldman Sachs. Ten gigant inwestycyjny z USA obracający ogromnymi środkami szybko wprowadził do swojej oferty rozwiązania umożliwiające inwestycję w kryptowaluty. Były to jednak ostrożne ruchy, a same narzędzia miały mocno ograniczone możliwości. Bardziej zabieg marketingowy, konieczność, niż objaw autentycznego zaangażowania w bitcoina.

Przełom w postrzeganiu bitcoina

Wszystko jednak uległo zmianie, a właściwie przyspieszeniu, po nastaniu pandemii Covid-19. Ogromne wahania w gospodarce na całym świecie, nieunikniona wysoka inflacja oraz brak pewności wobec dotychczasowych, stabilnych rozwiązań spowodowały, że firmy inwestycyjne szybko zapukały do drzwi z napisem bitcoin czy Ethereum. Potrzeba ulokowania środków w bezpiecznych aktywach otworzyła im oczy oraz sejfy.

I tak potężna firma zarządzająca aktywami inwestycyjnymi z Nowego Jorku – Stone Ridge – już pod koniec 2020 roku zainwestowała w bitcoin ponad 115 milionów dolarów. Odpowiada to mniej więcej 10 000 BTC. Warto podkreślić, że akurat ta firma już 4 lata temu dostrzegła wyraźny popyt i zainteresowanie kryptowalutami wśród swoich klientów, dlatego uruchomiła spółkę dedykowaną właśnie takim rozwiązaniom.

To jednak dopiero początek listy wielkich instytucji finansowych, które masowo kupują bitcoin i inne kryptowaluty. Wśród nich jest także np. publicznie notowana na Wallstreet spółka MicroStrategy oraz iSquare INC. Pierwsza posiada już co najmniej 91 tysięcy BTC o łącznej wartości 2,211 miliarda dolarów, a druga ogłosiła niedawno zakup 3318 bitcoinów za cenę 170 milionów USD. Goldman Sachs z kolei zamierza uruchomić specjalne usługi dla swoich klientów inwestujących w kryptowaluty. Zwłaszcza, że 60% z nich szacuje wzrost wartości BTC do 100 000 dolarów w ciągu roku!

Oszczędności Twojego życia w smartfonie

Michael Saylor, prezes MicroStrategy uważa kryptowaluty za niezwykle przyszłościową i pewną formę akumulacji oraz zabezpieczenia majątku. Przewiduje, że do 2026 roku już ponad miliard ludzi będzie gromadzić oszczędności w BTC.

Taki stan rzeczy nastanie w ciągu pięciu lat. Ludzie będą chcieli używać w tym celu właśnie bitcoina. Bitcoin jest dominującą cyfrową siecią monetarną – przekonuje Saylor.

Jak banalnie by to nie zabrzmiało, bitcoin oraz inne wiarygodne kryptowaluty są przyszłością nas wszystkich. Dotychczasowe rozwiązania zabezpieczenia kapitału niedługo staną się nieaktualne. To jeden z największych przełomów w dziejach finansów po zniesieniu parytetu złota.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]