Bitcoin jest najbardziej popularną i najlepiej wycenianą kryptowalutą na świecie. Jego miejsce w tej dziedzinie jak na razie nie jest zagrożone. Czym właściwie jest Bitcoin, jak w niego inwestować i od czego zależy jego wycena?
Bitcoin jako mocna kryptowaluta
Wśród różnych instrumentów inwestycyjnych i akceptowalnych środków płatniczych Bitcoin zajmuje miejsce szczególne. To zdecentralizowana kryptowaluta, czyli waluta wirtualna, która nie jest emitowana i regulowana przez żaden bank centralny ani organ państwowy. Nie ma instytucji, która by „produkowała” Bitcoiny. Powstają one w wyniku procesu „kopania” czy „wydobywania”, a osoby, które się tym zajmują nazywane są górnikami. W rzeczywistości kopanie Bitcoinów polega na rozwiązywaniu skomplikowanych równań matematycznych i problemów takiej natury przy użyciu komputerów i tzw. koparek, czyli maszyn o ogromnej mocy obliczeniowej. Za poprawnie wykopany blok górnicy otrzymują wynagrodzenie w postaci Bitcoinów. Im więcej Bitcoinów wykopano dotychczas na całym świecie, tym mniejsza jest jednostkowa nagroda dla górników.
>> Dowiedz się więcej o najpopularniejszej kryptowalucie – Bitcoin
Bitcoiny nie są kontrolowane przez instytucje państwowe i międzynarodowe, dają anonimowość graczom i można je wykorzystywać w całym internecie. Nie znają granic państwowych i nie mają nic wspólnego z walutami fiducjarnymi, czyli krajowymi. Używane są do rozliczeń, ale także jako stricte instrumenty służące do inwestowania. Można je przez internet przesyłać szybko do dowolnego miejsca na świecie i nie trzeba ku temu pośrednictwa banków czy organizacji płatniczych, co sprawia, że cały proces jest bezkosztowy.
Jako waluta działająca w sieci P2P – Peer to Peer, algorytmy Bitcoinów są powszechnie ujawniane. Mają otwarty kod źródłowy, dlatego można zobaczyć, czym są. To waluta oparta o matematykę i technikę kryptografii – całkowicie transparentna, tworzona przez ludzi, dla ludzi. Jeśli pojawia się propozycja dokonania w protokole Bitcoina jakichkolwiek zmian, są one zatwierdzane lub odrzucane w demokratycznych wyborach, przez odpowiednią liczbę użytkowników.
Bitcoin dla inwestorów
Potencjał inwestycyjny Bitcoinów, jak i w ogóle kryptowalut, szybko został dostrzeżony. Ich główną zaletą jest to, że żaden rząd nie ma nad nimi władzy, dlatego decyzje polityczne nie spowodują, że inwestorzy stracą swoje Bitcoiny. Można powiedzieć, że gwarantują one własność pieniędzy przekazanych na inwestycję.
Kupowanie Bitcoinów to tylko jeden ze sposobów na to, aby je nabyć. Na prywatnych giełdach internetowych następuje obrót wieloma kryptowalutami, w tym Bitcoinem. Pierwotnie jednak Bitcoiny są wydobywane, co jednak wymaga wiedzy, umiejętności i wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Proces kopania kryptowalut polega na rozwiązywaniu złożonych problemów matematycznych, dlatego konieczne jest zużycie dużej dawki energii elektrycznej, niezbędnej do prawidłowego działania maszyn wydobywczych.
Kiedy już inwestor kupi lub wykopie Bitcoiny, powinny one trafić do plików cyfrowych zabezpieczonych szyfrowaniem. Najłatwiej jednak w dzisiejszych czasach po prostu powierzyć Bitcoiny firmom, które wyspecjalizowały się w przechowywaniu kryptowalut i zapewniają ich bezpieczeństwo.
Wartość Bitcoina
Ile kosztuje Bitcoin? Tyle, ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić. Ta kryptowaluta ma to do siebie, z resztą jak wiele jej podobnych, że jej cena jest ustalana na mocy działania mechanizmów wolnorynkowych, popytu i podaży. Nie bez znaczenia dla aktualnej wartości Bitcoina ma to, że nie można go dodrukować, a liczba tokenów jest ograniczona. Założono, że będzie można wydobyć tylko 21 mln BTC. Kurs Bitcoina zależy od notowań dolara amerykańskiego na rynku Forex, sytuacji na świecie, od notowań złota czy też od użyteczności i popularności tej kryptowaluty.
Pod koniec 2017 roku Bitcoin wyceniany był momentami na poziomie 20 tys. dolarów za sztukę kryptowaluty (1 BTC = niemal 20 tys. USD), ale już pod koniec marca 2018 roku kosztował zaledwie 8 tys. dolarów. To wyraźnie pokazuje, jak dynamicznie zmienia się wycena kryptowaluty i jakie ryzyko budzi inwestowanie w nią.
—