Chiny: 14 stycznia krajowi eksperci ds. technologii zorganizowali seminarium zatytułowane „Technologia Blockchain pomaga chińskiemu systemowi oceny społecznej”. Angielskojęzyczny serwis informacyjny China.org.cn poinformował 22 stycznia, że ​​ponad 20 ekspertów z uniwersytetów, instytutów badawczych i przedsiębiorstw uczestniczyło w tym wydarzeniu.

Chiński system oceny społecznej to system reputacji obywateli, który rząd chiński obecnie opracowuje. Regionalne testy dotyczące ratingów obywateli rozpoczęły się w 2009 r., a krajowy pilotaż wystartował w 2014 r. Cztery lata po rozpoczęciu pilotażu krajowego wysiłki zostały scentralizowane pod nadzorem krajowego banku centralnego, Chińskiego Banku Ludowego.

Blockchain w systemie

Teraz chińscy eksperci prawdopodobnie chcą wykorzystać niezawodność i niezmienność technologii blockchain, aby mieć pewność, że dane w systemie zawsze będą dostępne i nie mogą zostać zmienione przez nieupoważnione podmioty.

Grupa technologiczna Yunhe (Zhejiang), Wspólny Instytutu Badawczego Yunhe New Social Credit System, China Blockchain Enterprise Responsibility Research Institute oraz Beijing Huaxia Industrial Network Intelligent Technology Research Institute wspólnie zorganizowały wspomniane seminarium, na którym omówiły szczegóły projektu.

Chiny: obywatele są zawsze obserwowani

System ustanawia “punktową reprezentację wiarygodności każdego obywatela”. Na wynik duży wpływ ma sztuczna inteligencja i przetwarzanie danych z milionów kamer CCTV zainstalowanych w Chinach kontynentalnych.

Do czynników, które negatywnie wpływają na wynik, należą między innymi: odtwarzanie głośnej muzyki w miejscu publicnzym, jedzenie w transporcie miejskim, naruszenie przepisów ruchu drogowego, dokonywanie rezerwacji w restauracjach lub hotelach, a potem niepojawianie się w nich i wreszcie niepoprawne sortowanie odpadów. Konsekwencje niskiej liczby punktów to np. odmowa biletów na szybką kolej lub podróż samolotem.

W połowie listopada ubiegłego roku Andre Szykier, dyrektor ds. technicznych w firmie Bitcoin Blockchain BTM, zasugerował, że spekulacje kryptowalutami prawdopodobnie również będą odgrywały negatywną rolę w systemie oceny wiarygodności społecznej.

Państwo Środka a łańcuch bloków

Chiny przyjęły jednak samą technologię blockchain z otwartymi ramionami, stosując ją do różnych procesów biznesowych, handlowych i administracyjnych w wielu różnych branżach. W październiku prezydent Xi Jinping wezwał kraj do przyspieszenia wprowadzania technologii blockchain na rynku.

Jak niedawno poinformowały media, Chiński Bank Ludowy ukończył już też projektowanie i testowanie waluty cyfrowej banku centralnego, która wkrótce zostanie wypuszczona na rynek.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]