Jak zarządzać nieobsługiwanymi tokenami ERC20?

Portfel Exodus obsługuje ponad 100 tokenów ERC20. Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek przesłać token ERC20, który nie jest bezpośrednio wspierany przez Exodus, nie martw się. W tym poradniku pokażemy Ci w jaki sposób możesz nimi zarządzać. Pełna lista wpieranych przez Exodus kryptowalut znajduje się pod tym adresem.

W jaki sposób sprawdzić saldo tokenów ?

Wiele osób wysyłając przez pomyłkę tokeny w standardzie ERC20, nie wspierane przez portfel crypto, jest przekonana że straciła do nich dostęp. Na szczęście tak nie jest.

Takie tokeny będą przetrzymywane w Exodusie, jednak nie będzie ich widać w interfejsie portfela. Aby sprawdzić jakie tokeny znajdują się na Twoim koncie musisz w tym celu skorzystać z eksploratora sieci Ethereum takiego jak: Etherscan

Na stronie Etherscan.io wklej swój adres portfela ETH z Exodusa, w zakładce „Overview” znajdź pole „Token”. W rozwijanym menu sprawdzisz jakie tokeny ERC20 aktualnie posiadasz.

Etherscan lista tokenów ERC20

Jak wysłać nieobsługiwane tokeny z Exodusa ?

Aby wysłać nieobsługiwane tokeny z Twojego adresu ETH w Exodusie będziesz musiał użyć swojego klucza prywatnego ETH, skorzystać z MyEtherWallet i dodać/wysłać ręcznie tokeny.

Jeśli jednak nie zamierzasz wysyłać tokenów nigdzie, najlepiej zostaw je w pamięci pod adresem ETH Exodus i unikaj eksportowania klucza prywatnego ETH, dopóki nie będzie to absolutnie konieczne.

Twój klucz prywatny ETH kontroluje wszystkie tokeny ERC20. Nigdy nie udostępniaj swoich kluczy prywatnych nikomu! Każda osoba, która prosi o Twoje klucze prywatne, najprawdopodobniej próbuje ukraść twoje kryptowaluty!

Instrukcję jak sprawdzić swoje klucze prywatne znajdziesz tutaj https://support.exodus.io/article/86-how-can-i-view-my-private-keys

Jeśli już masz swój klucz prywatny przejdź na stronę: https://www.myetherwallet.com/access-my-wallet

Przechodząc na stronę MyEtherWallet, bardzo ważne jest sprawdzenie adresu URL (literówek) i upewnienie się, że strona docelowa posiada certyfikat bezpieczeństwa.

 1. Jeśli jesteś już na stronie MyEtherWallet, kliknij „Software”
MyEtherWallet
Źródło: exodus.io

2. Następnie wybierz „Private Key” i kliknij przycisk „Continue

Źródło: exodus.io

3. W kolejnym oknie wklej swój adres klucza prywatnego Ethereum z Exodusa. Dla bezpieczeństwa zalecamy aby wykonywać ten krok będąc offline.

Źródło: exodus.io

4. Zostaniesz przeniesiony do okna wysyłania. Po prawej stronie znajdziesz pole „Tokens”. Kliknij na strzałki, rozwiniesz w ten sposób listę tokenów ERC20, które znajdują się na twoim adresie ETH.

Sprawdzanie tokenów ERC20 na adresie ETH
Źródło: exodus.io

Dodawanie niestandardowego tokenu ERC20 do portfela

5. Jeśli tokeny , które chcesz wysłać nie pojawiły się na liście będziesz musiał dodać je ręcznie. W tym celu kliknij „+Custom Tokens” dodasz w ten sposób niestandardowy token.

Aby dodać niestandardowy token będziesz potrzebował kilku informacji technicznych odnośnie smart contractu tokenu, który chcesz dodać. W tym celu przejdź na stronę https://ethplorer.io/ i wpisz nazwę szukanego tokenu.

6. W naszym przypadku będziemy szukać tokenów ZRX, dlatego wyszukaliśmy nazwę „ZRX” w ethplorer i znaleźliśmy kontrakt tokenu.

Wartości jakie potrzebujemy to: „Decimals” oraz adres smart kontraktu.

7. Wróć na stronę MEW i wprowadź dane w odpowiednie pola:

 • adres kontraktu
 • symbol tokenu
 • decimals

Kliknij: „Save”

Źródło: MyEtherWallet

8. Po poprawnym wykonaniu powyższych czynności Twój niestandardowy token powinien być już na liście. Pod polem „Type” z rozwijanej listy wybierz go.

Dodawanie niestandardowego tokenu w MEW
Źródło: MyEtherWallet

9. W polu „Ammount” wpisz ilość jaką chcesz przesłać. W polu: „Send To” wprowadź adres na który tokeny mają trafić. Następnie kliknij przycisk „Send Transaction”. Sprawdź czy wszystkie dane się zgadzają. Jeśli tak kliknij przycisk: „Confirm and Send”.

Wysyłanie niestandardowego tokenu ERC20 w MEW
Źródło: MyEtherWallet

GOTOWE! Właśnie udało Ci dodać niestandardowy i nieobsługiwany w Exodusie token ERC20 w MyEtherWallet i wysłać go na inny adres.

Jeśli bierzesz udział w różnych airdropach lub ICO takie tokeny będą często pojawiać się w twoim kryptowalutowym portfolio.

8 komentarzy do “Jak zarządzać nieobsługiwanymi tokenami ERC20?

 • 12 grudnia, 2019 o 10:49 pm
  Permalink

  A gdzie później sprzedać takie waluty na ERC20?

  Odpowiedz
 • 1 stycznia, 2020 o 5:09 pm
  Permalink

  Hej, dodalem wg Twojej instrukcji token do MEW ale w przeciwienstwie do Twojego przykladu: 1) w okienku +Custom Tokens pojawil sie czarny krzyzyk przy tym tokenie. 2) przy transakcji wysylania MEW nie widzi tokena i nie mozna go wywolac.

  O co moze chodzic ?

  Odpowiedz
  • 1 stycznia, 2020 o 6:00 pm
   Permalink

   Cześć Bartosz,
   Możesz podać trochę więcej informacji o tokenie:
   1. Nazwę tokenu
   2. Adres smart contractu tokenu

   Odpowiedz
 • 4 stycznia, 2020 o 9:30 pm
  Permalink

  ok, u mnie tez przeszlo, musialem 24h poczekac. Tylko teraz pytanie strategiczne, tokena ERC20 na bazie ETH moge zamienic na normalne ETH, czy to tylko fikcja i musze czekac na ICO oraz pojawienie sie gieldy a zarazem finalizaji projektu i wtedy okaze sie jaka ma wartosc ? Na chwile obecna przelalem go na Huobi Wallet i wartosci tokena wallet nie widzi.
  P.S. dzieki za tip odnosnie Exodus Wallet. Bardzo fajny, intuicyjny. Moze troche dlugo konwertuje, ale rekompensuje to zdecydowanie iloscia assetow.

  Odpowiedz
  • 5 stycznia, 2020 o 12:05 pm
   Permalink

   Cieszę się, że udało Ci się dodać token do MEW. Jeśli chcesz zamienić token ERC20 na Ethereum możesz to zrobić w MEW o ile go obsługuje(w tym przypadku nie). Druga opcja to giełda, trzecia to zamiana poprzez stronę https://ethersweep.com. Niestety nigdy nie testowałem tej strony, więc zalecałbym ostrożność.

   Odpowiedz
 • 30 stycznia, 2021 o 2:03 pm
  Permalink

  Witam serdecznie,

  mam problem, ponieważ wysłałem za swojego portfela Metamask, na giełdę Binance coiny które nie są przez nią obsługiwane. Jestem początkujący w temacie i błędnie założyłem że coiny zostaną skonwertowane do ETH (jako że transferu dokonałem na portfel ETH na koncie Binance).

  Czy jest jakaś nadzieja że odzyskam te coiny ?

  Kolega podesłał mi ten artykuł, jednak z tego co zrozumiałem potrzebuje prywatnego klucza portfela na którym aktualnie posiadam nieobsługiwane coiny tak ? Czy mogę zrobić coś żeby dobrać się do swojej martwej gotówki czy muszę liczyć na support binance ? Czy zwyczajnie moje pieniążki wysłałem w kosmos ?

  Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

  Pozdrawiam
  Karol

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.