Policjanci z Amerykańskiego stanu Kolorado w jednej ze szkół podstawowych odkryli nielegalną kopalnię Bitcoin. Co ciekawe za całym nielegalnym wydobyciem kryptowalut stał tamtejszy 31 letni nauczyciel informatyki.

50 tysięcy $ rocznie

Taką kwotę mógł osiągać z nielegalnej kopalni Bitcoin pewien amerykański nauczyciel informatyki. 31 latek został zatrzymany przez lokalną policję z małego, 25 tysięcznego miasteczka w stanie Kolorado.

Według policji nauczyciel zorganizował kopalnię Bitcoin w sali informatycznej. Wykorzystał do tego procederu ogólnodostępne oprogramowanie do kopania kryptowalut, które swoim działaniem bardzo przypomina naszą rodzimą apliakcję GamerHash.

Aplikacja była zainstalowana na 32 komputerach w pracowni informatycznej. Co ciekawe, zaraz po przyjęciu wspomnianego informatyka do pracy wszystkie komputery zostały wymienione na nowe, dużo mocniejsze jeżeli chodzi o parametry. Zbieg okoliczności ? Raczej nie!

Koparka Bitcoin Antminer
Koparka Bitcoin Antminer

Mało tego gdy specjaliści badający sprzęt zarekwirowany w ramach śledztwa, zaczęli sprawdzać komputery, stwierdzili że posiadają one dodatkowe karty graficzne. Prawdopodobnie zostały one celowo zainstalowane w komputerach by jeszcze efektywniej kopać kryptowaluty.

Według obliczeń cała kopalnia mogła rocznie przynosić zysk nauczycielowi w wysokości 50 tysięcy dolarów. Kwota ta najprawdopodobniej wzrośnie dwukrotnie ze względu na coraz to nowsze odkrycia policjantów.

Okazało się bowiem że, nauczyciel zainstalował na wszystkich komputerach, popularną przeglądarkę internetową kopiącą Bitcoin. Mowa tutaj o CryptoTab Browser. Oprogramowanie jest całkowicie darmowe i wpełni legalne. Niestety często bywa wykorzystywane do nielegalnego kopania kryptowalut.

Czujne oko dyrekcji

Być może gdyby nie spostrzegawczość i dociekliwość dyrektora szkoły cały proceder trwałby do dziś. To właśnie dzięki niemu nielegalna kopalnia Bitcoin została wykryta.

Dyrektorowi nie spodobały się ciągle rosnące rachunki za prąd, które od momentu zakupu nowych komputerów znacznie wzrosły. Trop prowadził do pracowni komputerowej. Dyrektor stwierdził że to wszystko wina nowych komputerów które pobierają znacznie więcej energii elektrycznej niż ich starsi koledzy.

Nielegalna kopalnia Bitcoin działała dalej. Zachłanny nauczyciel, chcąc zwiększyć zyski z kopania, zaczął instalować dodatkowe karty graficzne w komputerach. Tym samym znów ściągnął na siebie uwagę dyrektora szkoły który jeszcze bardziej zaniepokoił się kolejnym wzrostem opłat za energię elektryczną.

Całą sprawa wyszła na jaw podczas zleconego przez dyrektora audytu wewnętrznego przeprowadzonego przez zewnętrzną firmę.

Największa nielegalna kopalnia Bitcoin w Europie

W 2018 roku rosyjska policja rozbiła szajkę która w Orenburgu stworzyła największą nielegalną kopalnie kryptowalut. Oszuści na nielegalnym procederze zarabiali miliony dolarów. O możliwym przestępstwie policję poinformowali inżynierowie pracujący w miejscowym zakładzie energetycznym.

Cała kopalnia była w nielegalny sposób podpięta do linii energetycznych, zarządzanych przez miejscową elektrownię.

Policja zarekwirowała ponad 6000 koparek Antminer, które łącznie zużywały około 8 milionów kW na godzinę.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]