Inwestowanie w kryptowaluty nosi ze sobą duże ryzyko utraty środków. Zarówno doświadczeni inwestorzy jak i ci którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w świecie kryptowalut powinni zadać kilka podstawowych pytań.

Kryptowalutowe oszustwa zdarzają się coraz częściej a ich liczba rośnie wraz ze wzrostem kursu najbardziej rozpoznawalnej kryptowaluty czyli Bitcoina. Ostatnio wskutek włamania na giełdę kryptowalut Binance, hakerzy skradli Bitcoiny o wartości 41 mln dolarów. O tym ataku można przeczyć w tym oto artykule na portalu Comparic.pl

5 pytań, które musisz zadać przed zainwestowaniem w kryptowaluty!

Oczywiście uzyskanie odpowiedzi na pytania nigdy nie zagwarantuje utraty ciężko zarobionych pieniędzy. Odpowiedzi te pozwolą na mądre ocenienie ryzyka. W tym artykule pokażemy Ci jakie pytania musisz zadać.

Pytanie 1: Czy sprzedawca posiada licencję ?

Oszuści internetowi to ludzie którzy wykorzystują nasze słabości i bardzo dobrze potrafią je wykorzystać. Każdy doświadczony inwestor wnikliwie bada grunt przed dokonaniem inwestycji.

Wszystkie pomioty oferujące sprzedaż usług inwestycyjnych w Polsce muszą posiadać stosowne zezwolenia a także licencje, o ile jest to wymagane prawnie.

Jeśli nie wiesz gdzie szukać informacji na temat twojego sprzedawcy radzimy zadzwonić na infolinię Komisji Nadzoru Finansowego: Infolinia UKNF: (48) 22 262-58-00

Pytanie 2: Czy podmiot jest zarejestrowany?

Z pomocą przychodzi wspomniana wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego. KNF sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, nadzór nad instytucjami płatniczymi i biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych.

Na stronie internetowej KNF znajdziemy rejestr i ewidencję podmiotów, które są nadzorowane przez aparaty państwowe. Każda giełda i kantor kryptowalut chcąc działać na terenie Polski musi uzyskać wpis do takiego rejestru. Korzystając z baz danych KNF otrzymasz łatwy dostęp do niezbędnych informacji.

Pytanie 3: Jak wypada porównanie ryzyka z możliwym zyskiem ?

Inwestowanie w kryptowaluty potencjalnie wiąże się z wysokim zyskiem a co za tym idzie z wysokim ryzykiem.
Zrozumienie tego kluczowego kompromisu między ryzykiem a zyskiem może pomóc w oddzieleniu uzasadnionych możliwości od niezgodnych z prawem podmiotów czy inwestycji.

Wiele kryptowalutowych oszustw jest reklamowanych jako inwestycje bez ryzyka lub z niewielkim ryzykiem, które poniesie potencjalny inwestor. Oszuści często oferują dzienny zysk w wysokości kilku procent a nawet kilkunastu. W rzeczywistości jest to totalne kłamstwo. Takie oferty powinny być niezwłocznie zgłaszane do KNF.

Pytanie 4: Czy rozumiesz czym jest inwestowanie w kryptowaluty ?

Jeśli nadal jesteś zdezorientowany, powinieneś zastanowić się dwukrotnie nad inwestowaniem w cyfrowe waluty. Nie jest to łatwy rynek a oszustów w nim nie brakuje.

Wielu odnoszących sukcesy inwestorów stosuje tą zasadę: nigdy nie inwestuj w coś, czego nie rozumiesz. Pamiętaj, aby zawsze uważnie przeczytać cały regulamin oraz warunki korzystania z usługi/inwestycji. Jeśli nie możesz zrozumieć usługi ale dalej chcesz inwestować w kryptowaluty, poproś o pomoc zaufanego doradcę.

Pytanie 5: Gdzie możesz zwrócić się o pomoc ?

Oczywiście każdy inwestor powinien wiedzieć gdzie może uzyskać pomoc w przypadku gdy padnie ofiarą oszustwa. Wielu ludzi pomocy szuka wśród organów ścigania czyli Policji. Jest to jak najbardziej dobry wybór. Zgłoszenia nieprawidłowości na rynku finansowym można kierować także mailowo do Komisji Nadzoru Finansowego na adres: sygnaly@knf.gov.pl

Radzimy aby wyrobić sobie nawyk sprawdzania każdej inwestycji i podmiotu w instytucjach takich jak KNF.

Pytania prosimy zadawać w komentarzach pod artykułem!

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]