Wczoraj 12.03.2020 roku amerykańska giełda kryptowalut Coinbase wprowadziła batching. Funkcję grupowania transakcji w sieci Bitcoin. Użytkownicy korzystający z giełdy mogą zaoszczędzić na opłatach sieciowych ponad 50%.

” Historycznie, za każdym razem, gdy klient Coinbase wysyłał bitcoiny, nadawaliśmy jedną transakcję w sieci. Od dzisiaj będziemy łączyć wiele wysyłek w jedną transakcję – spodziewamy się, że zmniejszy to nasze obciążenie w sieci Bitcoin o ponad 50%, a opłaty sieciowe płacone przez naszych klientów zostaną automatycznie zmniejszone o równoważną kwotę podczas wysyłania.”

Źródło: coinbase.com

Dlaczego Coinbase implementuje batching ?

Dodanie nowej funkcjonalności na Coinbase ma na celu poprawę użyteczności protokołu Bitcoin. Batching, czyli łącznie wielu transakcji w jedną, jest odpowiedzią na problem skalowalności Bitcoina.

Wykonywanie transakcji w sieci Bitcoin wymaga od każdego użytkowania uiszczania opłat sieciowych. Duża aktywność w sieci sprawia, że użytkownicy Bitcoina “rywalizują” o przetwarzanie swoich transakcji, przebijając się nawzajem poprzez opłaty za transakcje sieciowe.

Podczas ostatniej bańki na Bitcoinie, która miała miejsce pod koniec 2017, opłaty za transakcje BTC sięgały 30 USD. Obecnie dzienne średnie opłaty sieciowe w sieci Bitcoin wynoszą ~ 0,30 USD za transakcję.

Jak działa batching – grupowanie transakcji w sieci Bitcoin ?

Sieć Bitcoin przetwarza transakcje, pakując je w bloki i dodając te bloki na końcu łańcucha. Każdy z tych bloków ma stałą pojemność (w bajtach), a jeden jest tworzony średnio co 10 minut. To ograniczona podaż przestrzeni blokowej i rosnące zapotrzebowanie na przetwarzanie transakcji prowadzi do wysokich opłat.

Grupując mniejsze transakcje w jedną większą, zmniejszamy ogólny rozmiar transakcji w pojedynczym bloku. Mówiąc prościej: “całość jest mniejsza niż suma części, jeśli chodzi o transakcje Bitcoin.

Zmiany dotyczą zarówno Coinbase jak i Coinbase Pro. Użytkownicy giełdy mogą odczuć małe opóźnienia w transmisji transakcji do sieci.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]