Dziś, czyli 12.09.2019 największa giełda kryptowalutowa na świecie Binance.com zamyka swoje drzwi dla amerykanów. O całym fakcie giełda informowała swoich użytkowników 3 miesiące temu. Zgodnie z nowymi warunkami korzystania z giełdy (Terms of Use), amerykanie: „nadal mają dostęp do swoich portfeli i funduszy, ale nie będą już mogli handlować ani dokonywać wpłat na Binance.com”. Jakie następstwa może przynieść ta zmiana ? Kto zyska a kto straci ?

Binance US – giełda kryptowalut dedykowana amerykanom

14 czerwca 2019 na swoim blogu giełda kryptowalut Binance ogłosiła nawiązanie współpracy z BAM Trading Services Inc. Celem partnerstwa z BAM było otwarcie giełdy Binance US, stricte ukierunkowanej na użytkowników z USA. Niestety do dziś nie wiemy w których stanach giełda będzie dostępna.

Binance vs binance US

Patrząc na powyższy wykres zainteresowanie amerykanów “Binance” maleje. Z drugiej strony fraza “Binance US” ma praktycznie zerowe wyszukiwanie. Czyżby amerykanie podziękowali Binance za współpracę ?

Wydaje mi się że amerykanie skierowali swój wzrok na pozostałe giełdy działające w USA takie jak:

 • Coinbase
 • Bittrex
 • Poloniex
 • BeaxyExchange
 • Kraken
 • eToro
 • RobinHood
 • Huobi US

Zamieszanie z Binance US miało także negatywny wpływ na kurs Binance Coin (BNB). W ciągu kilku godzin token BNB stracił ponad 7%

kurs BNB

Porównując okres od czerwca do września 2019, BNB w parze z BTC straciło ponad 54%.

W ostatnim czasie Binance próbowało ratować kurs BNB wprowadzając liczne programy takie jak Binance Lending czy liczne airdropy. Zdecydowana większość z tych programów jest oparta na hodlowaniu tokenu BNB a zysk uzależniony od ilości BNB trzymanych na koncie użytkownika. Niestety kurs Binance Coin spada.

Które altcoiny po 12.09.2019 mogą stracić a które zyskać ?

Bez wątpienia nad niektórymi altcoinami zbierają się czarne chmury. Biorąc pod uwagę wolumen, giełda Binance jest największą giełdą kryptowalutową.

Niestety Binance nigdy oficjalnie nie przyznało się jaki procent wszystkich użytkowników stanowią obywatele Stanów Zjednoczonych. Osobiście uważam że może to być od 15% do 20%. Jeśli faktycznie moje przewidywania znajdą realne odzwierciedlenie w % to kurs altcoinów, które nie będą dostępne na Binance US może poszybować w dół.

Z drugiej strony, altcoiny dostępne na Binance US mogą być postrzegane jako “bezpieczne” i tym samym ich cena może wzrosnąć.

Sprawdźmy, jakie kryptowaluty będą dostępne na Binance US ?

Obrazek poniżej został udostępniony na oficjalnym profilu w Medium Binance. Widać na nim altcoiny, które prawdopodobnie będą dostępne na Binance US.

Oprócz oczywistego faworyta czyli Bitcoina (BTC) na liście widzimy takie topowe projekty jak BAT, BNB, IOTA, VET, ETH czy LTC.

Z kolei druga lista, zamieszczona na Twitterze pokazuje, które projekty mogły mieć problemy. Tabela pokazuje zestawienie kryptowalut notowanych na amerykańskim rynku. Poniżej lista giełd ujęta w tabeli:

 • Coinbase
 • Bittrex
 • Poloniex
 • BeaxyExchange
 • Kraken
 • eToro
 • RobinHood
 • Huobi US

Filetowym kolorem oznaczono kryptowaluty które są dostępne na amerykańskim rynku i które występują obecnie na Binance.com

Pozostałe kryptowaluty (biały kolor) są dostępne na Binance ale nie są “listowane” na żadnej giełdzie w U.S.

Stan na 14.06.2019

Całe szczęście przez 3 miesiące dużo się zmieniło w tej kwestii, dlatego postanowiłem przegrzebać internety i sprawdziłem jak sytuacja wygląda obecną chwilę.

Ku mojemu zaskoczeniu takich kryptowalut jak: QKC czy THETA nie będzie na Binance US, co oznacza że nie będą dostępne dla obywateli US. Tym samym ich atrakcyjność i zainteresowanie zmaleje, co więcej spodziewam się że wartość tych coinów znacząco spadnie. Chainlink (LINK) który nie był notowany na żadnej z giełd ujętych w tabeli, doczekał się debiutu na Coinbase (26.06.2019), poza stanem New York. Token Gifto (GTO) jeszcze niedawno był w podobnej sytuacji do LINK ale po wprowadzeniu go na Bittrex, wyszedł z niej obronną ręką.

W trakcie moich poszukiwań, moją uwagę przykuł fakt iż Binance Coin (BNB) można kupić w USA tylko na eToro, podobnie jak coina IOTA. Kryptowalutami takimi jak: AE, HOT, NANO, VET czy BTG nie będzie można nigdzie handlować.

Podsumowanie

Altcoiny, które będą dostępne na Binance US powinny umacniać swoją pozycję. Sytuacja kryptowalut, które nie będą notowane w Ameryce wydaje się być z goła odmienna.

Giełda Binance odczuje znaczący spadek volumenu pochodzący od klientów z USA. Prawdopodobnie sam token BNB straci na wartości (o ile CZ nie wyda rozkazu pompowania Binance Coin).

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]