Na niedawno zakończonej konferencji blockchain odbywającej się w Paryżu, francuski minister finansów Bruno Le Maire nie krył swojego entuzjazmu dla technologii blockchain.

Po swoim przemówieniu udzielił on obszerny wywiad z francuskim magazynem biznesowym. W tym artykule przedstawimy wam najważniejsze fakty z tego wywiadu, który został opublikowany na łamach portalu trustnodes.com

Technologia blockchain priorytetem dla Francji.

W trakcie udzielanego wywiadu francuski minister finansów nie jednokrotnie podkreślał że rozwój technologii blockchain jest priorytetem dla rządu. Le Maire twierdzi że jest to technologia, która w znacznym stopniu może pomóc w modernizacji przedsiębiorstw oraz przyczynić się do rozwoju gospodarki.

Mamy wszystkie atuty, aby uczynić Francję czołowym krajem w blockchain, musimy cenić takie aktywa.

Przez pięć lat rząd chce przeznaczyć 4,5 mld euro na rozwój innowacji, w tym także technologii blockchain. Tak duży zastrzyk finansowy da przewagę francuskim firmą, które teraz muszą mierzyć się z silną konkurencją ze strony chińskich i amerykańskich przedsiębiorstw.

Francuscy przedsiębiorcy mogą nie tylko liczyć na wsparcie finansowe ale także i prawne. Rząd Francji wprowadził w tym roku uregulowania prawne dotyczące wydawania tokenów. Ponadto ramy podatkowe i księgowe są dostosowywane do specyfiki kryptowalut.

Wszystkie kroki podjęte w tym celu mają być wprowadzone do końca tego roku.

Kryptowaluty pod ścisłą obserwacją.

Francja od samego początku wspierała blockchain. Z drugiej strony rząd widzi ryzyko związane z wprowadzaniem kryptowalut dlatego systematyczne wprowadzanie regulacji prawnych ma zapewnić bezpieczeństwo konsumentom. Budowanie zaufania dla nowych i innowacyjnych technologii jest fundamentem dla ich przyszłego rozwoju.

Nie możemy jednak być naiwni wobec ryzyka związanego z wykorzystaniem tej złożonej technologii i kryptowalut, zwłaszcza w odniesieniu do prania pieniędzy lub finansowania nielegalnych działań.

Kwestie bezpieczeństwa to największy problem z jakim muszą mierzyć się kraje które chcą uregulować prawnie kryptowaluty. Podatność rynku kryptowalut na manipulacje jest w ciąż bardzo duża.

Kolejnym problem na drodze uregulowania cyfrowych walut jest ich opodatkowanie. Żaden rząd nie zaakceptuje kryptowalut bez ich wcześniejszego opodatkowania.

“Bitcoin to niepewny produkt”

Zapytany o opinie na temat Bitcoin, minister stwierdził że nie należy ograniczać technologii blockchain tylko do Bitcoina. Wskazuje on że BTC jest swego rodzaju uosobieniem obietnic, fantazji, ale także niepewności łańcucha blokowego.

Le Marie zwraca także uwagę na niestabilność cenową Bitcoina. Najpopularniejsza kryptowaluta na świecie w ciągu kilku miesięcy zanotowała ogromny wzrost kursu, tylko po to by w niecały miesiąc stracić ponad połowę swojej wartości.

…musimy ostrożnie inwestować w te aktywa i dać inwestorom wszystkie informacje potrzebne do podejmowania właściwych decyzji.

Podsumowanie

Z pewnością wystąpienie francuskiego ministra finansów na otwarcie konferencji poświęconej technologii blockchain w Paryżu było wielkim wydarzeniem. Do tej pory nikt z wysoko postawionych rangą urzędników państwowych nie wypowiadał się tak ciepło o kryptowalutach.

Technologia blockchain jest przyszłością dla gospodarki, która niesie ze sobą potencjał na tworzenie nowych, innowacyjnych usług w wielu sektorach. Francja daje sygnał innym europejskim krajom, czy może to być punkt zwrotny dla całego rynku kryptograficznego w Europie?

Przemówienie ministra Bruna Le Maire możecie znaleźć na kanale YouTube Bitcoin fr

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]