Wraz z załamaniem się ceny BTC w ostatnim czasie wielu ekspertów wyrażało swoje opinie na temat tego, czy hossa na BTC się skończyła. Eksperci są równo podzieleni na obozy byków i niedźwiedzi, z których każdy ma inną logikę i brzmi równie przekonująco jak drugi. To pozostawiło wielu traderów zdezorientowanych i niepewnych co do kierunku ceny BTC.

Wyjściem z tego zamieszania jest analiza danych w łańcuchu, ponieważ te dane nigdy nie mogą kłamać. Zgromadzone dane w łańcuchu wydają się sugerować, że może to być tylko redystrybucja podaży BTC w połowie cyklu ze słabych rąk do silnych rąk, a nie koniec hossy.

Analiza danych On-Chain

Podczas niedawnego krachu zaobserwowano, że głównymi sprzedającymi BTC były nowe osoby na rynku, przy czym największy wzrost sprzedaży pochodził z monet w wieku od jednego tygodnia do jednego miesiąca, co sugeruje, że nowi kupujący z okresem hodlowania od 1 tygodnia do 1 miesiąca wyprzedali się. Ta grupa sprzedawców stanowiła około 13% wszystkich sprzedających BTC w tygodniu największych spadków.

Raporty wskazują ponadto, że wieloryby BTC posiadające od 10 000 do 100 000 BTC kupiły w ciągu tygodnia ogromne ilości Bitcoina (ok. 122 588 BTC), cena najpopularniejszej kryptowaluty zaczęła spadać poniżej 35 000 USD, pochłaniając większość sprzedaży przez te osoby, które weszły na rynek w nadziei na szybki zysk. Ci kupujący byli starymi silnymi rękami, które nigdy nie sprzedały swoich BTC przez co najmniej 3 lata, co wskazuje, że podaż BTC jest przenoszona z nowych, słabych rąk do doświadczonych silnych rąk.

Sprawdzenie ilości BTC w posiadaniu górników wykazało również, że minerzy nie byli zaangażowani w sprzedaż i w rzeczywistości mogli nawet gromadzić BTC podczas wyprzedaży, ponieważ rezerwy górników wzrosły w tym okresie.

Od czasu wyprzedaży, podaż BTC w posiadaniu długoterminowych posiadaczy BTC wzrosła, podczas gdy podaż u krótkoterminowych spekulantów spadła. Ponieważ długoterminowi hodlerzy wracają do trybu akumulacji, dobrze wróży to cenie BTC, gdy idziemy do przodu, ponieważ taka dystrybucja podaży zwykle nie wskazuje na szczyt rynku. Na szczycie rynku długoterminowi posiadacze będą intensywnie zmniejszać swoją podaż, podczas gdy nowe ręce będą się akumulować. W ostatniej wyprzedaży było odwrotnie. Długoterminowi posiadacze gromadzili się, podczas gdy nowi handlowcy byli likwidowani.

Patrząc na powyższy wykres widać, że gdy hossa 2017 roku dobiegła końca, długoterminowi posiadacze sprzedawali agresywnie, mocno zmniejszając swoją podaż BTC. Jednak obecnie obserwuje się, że ta grupa inwestorów znajduje się w trybie akumulacji. Od 2017 r. do teraz ci długoterminowi posiadacze kupili dodatkowe 2,4 miliona BTC, czyli 8% podaży w obiegu, co jeszcze bardziej zmniejszyło podaż BTC dostępnych do kupna i sprzedaży. Ta grupa hodlerów posiada już 58% krążącej podaży BTC, co oznacza, że ​​kryzys podaży będzie się jeszcze bardziej nasilał, gdy posuwamy się dalej w przyszłość, ponieważ nadal kupują więcej.
Po przeanalizowaniu różnych wskaźników uważam, że hossa może się nie skończyć, a my de facto możemy przejść do kolejnego parabolicznego etapu wzrostu cen, gdyż akumulacja przez długoterminowych posiadaczy zaostrzy kryzys podażowy BTC. Ten kryzys dostaw prawdopodobnie pozostanie niezauważony do późniejszego etapu, kiedy podaż w obrocie skurczy się do punktu, w którym trudno będzie zdobyć BTC. Coraz więcej inwestorów instytucjonalnych wykazuje zainteresowanie akumulacją BTC i innych kryptowalut, np. Carl Icahn ogłaszając, że zainwestuje do 1,5 miliarda dolarów w kryptowaluty. Duża część podaży BTC zostanie w ten sposób zmieciona i usunięta z obiegu przez te inteligentne pieniądze instytucjonalne, pozostawiając bardzo niewiele dla przeciętnego inwestora.

Reasumując:

Ponieważ krótkoterminowi spekulanci nie posiadają obecnie dużo BTC, presja na cenę jest mniejsza, ponieważ spekulanci nie mają już BTC do sprzedaży, podczas gdy długoterminowi posiadacze akumulują zamiast sprzedawać. Może być nawet duża szansa, że ​​zobaczymy tych samych krótkoterminowych graczy, którzy wrócą w stylu FOMO, aby ścigać cenę BTC, gdy cena wzrośnie powyżej 45 000 USD, a tym bardziej, gdy BTC przekroczy ATH wynoszące 64 000 USD. Kiedy 64 000 USD wzrośnie, spodziewam się, że cena BTC wzrośnie szybko i wściekle w paraboliczny sposób, co może spowodować, że cena BTC spadnie do 100 000 USD i dalej, gdzie, jak sądzę, może nastąpić kolejny duży spadek.

Kim Chua, analityk rynku PrimeXBT:

Kim Chua jest specjalistą ds. handlu instytucjonalnego z historią sukcesów, która obejmuje wiodące banki, w tym Deutsche Bank, China Merchants Bank i inne. Chua później uruchomiła fundusz hedgingowy, który przez siedem lat konsekwentnie osiągał trzycyfrowe stopy zwrotu. Chua jest również edukatorką, która opracowała własny program nauczania handlu własnościowego, aby przekazać swoją wiedzę nowemu pokoleniu analityków. Kim Chua aktywnie śledzi zarówno rynki tradycyjne, jak i kryptowalutowe i jest chętna do znalezienia przyszłych możliwości inwestycyjnych i handlowych, ponieważ te dwa bardzo różne klasy aktywów łączy coraz więcej.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]