Bitcoin, Litecoin czy Ethereum to tylko nieliczne z kryptowalut, w które inwestują ludzie na całym świecie. Z różnym rezultatem. Co jednak w przypadku, kiedy już zarobimy na kryptowalutach? Ile wynosi podatek od kryptowalut? W jaki sposób go zapłacić? Kiedy jesteśmy z niego zwolnieni? Sprawdź odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące podatku od krypto!

Inwestycja w kryptowaluty.

Kryptowaluty to zyskujący na znaczeniu i wartości sposób inwestycji i lokowania oszczędności. Coraz częściej specjaliści od inwestycji czy grania na giełdzie decydują się właśnie na kryptowaluty. Inwestowanie to jest jednak obarczone znacznym ryzykiem, co sprawia, że można zarówno dużo zyskać, jak i sporo stracić. W momencie kiedy uda nam się zarobić na inwestycji musimy jednak pamiętać, że wszystkie korzyści majątkowe, w tym także zysk ze sprzedaży kryptowalut objęte są podatkiem dochodowych. A co jeśli wcześniej straciliśmy dużo pieniędzy inwestując w jedną kryptowalutę, ale zarobiliśmy na innej? Czy tego typu straty pozwolą nam uniknąć podatku od zarobku? Tak. Sprawdźmy jak!

Podatek od kryptowalut. Kto? Jak? Ile?

Jak wygląda płacenie podatku od kryptowalut? Dość prosto. Opodatkowaniu podlegają wszystkie transakcje wymiany kryptowaluty na pieniądze, towary, dobra, usługę czy cokolwiek innego niż inna kryptowaluta. Podatku nie płacimy od transakcji wymiany danej kryptowaluty na inną kryptowalutę. Z transakcji w kryptowalutach rozliczamy się w postaci formularza PIT-38, raz w roku. Podatek od Bitcoina wynosi 19% do miliona złotych dochodu, 23% od nadwyżki ponad milion złotych dochodu. Zeznanie to składamy jako osoba fizyczna i jest to jedyny podatek jaki płacimy od obrotu kryptowalutami. Ponadto, podatek ten płacimy tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykażemy dochód z naszego obrotu kryptowalutami.

Kiedy mowa o dochodzie z krypto?

Dochód to różnica pomiędzy wykazanymi przychodem z obrotu kryptowalutami, a poniesionym kosztem tego obrotu. Ponadto, przychody i koszty z różnego typu kryptowalut można łączyć i nie trzeba składać osobnego zeznania podatkowego do każdej kryptowaluty. Oznacza to, że jeśli kupimy Litecoin za 20 tys. zł oraz sprzedamy Bitcoin za 15 tys. zł, to nasz koszt uzyskania przychodu będzie większy niż przychód i podatku nie będziemy musieli płacić. Jednak w przypadku gdy kupimy Litecoin za 10 tys. zł, sprzedamy Bitcoin za 20 tys. zł oraz sprzedamy Ripple za 10 tys. zł, to nasz dochód będzie wynosić 20 tys. zł i będziemy musieli zapłacić od niego 19% podatku. Co jeśli kryptowalutę kupimy w tym roku, a sprzedamy w następnym? Każdorazowy przychód lub strata na obrocie kryptowalutami musimy wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że w przypadku gdy w roku 2019 kupiliśmy Bitcoin za 20 tys. zł i sprzedaliśmy go w 2020 za 40 tys. zł, to wykazujemy to jako stratę wysokości 20 tys. w zeznaniu za rok 2019 oraz przychód w wysokości 40 tys. w zeznaniu za rok 2020.

Kryptowaluty, a inne instrumenty finansowe.

Nie można łączyć przychodu z obrotu kryptowalutami z przychodem wynikającym z transakcji na innych instrumentach finansowych, typu obligacje czy papiery wartościowe. Oznacza to, że w przypadku jak kupimy Bitcoin za 40 tys. zł, sprzedamy Ethereum za 20 tys. zł oraz sprzedamy akcje firmy Apple za 20 tys. zł, to nie uzyskamy dochodu z kryptowalut, stratę będziemy mogli wykorzystać w roku następnym, a osobno będziemy musieli zapłacić podatek od sprzedaży akcji.

Kryptowaluty, a inne waluty światowe.

Co zrobić w sytuacji gdy kryptowalutę kupiliśmy w innej walucie niż złotówki, a sprzedaliśmy w jeszcze innej walucie? To również dość proste. Wystarczy wykazać transakcje kupna i sprzedaży, a w trakcie liczenia przychodu zostaną one zamienione na złotówki, po kursie obowiązującym w dniu transakcji.

Najważniejsze informacje!

Operacje podatkowe dotyczące kryptowalut brzmią dość zawile, lecz tak naprawdę są proste. Wystarczy pamiętać o kilku kluczowych informacjach i podatek od kryptowalut nie będzie miał przed nami tajemnic. Oto one:

 • Podatek od kryptowalut płacimy tylko wtedy, kiedy wykażemy dochód.
 • Podatek od kryptowalut rozliczamy za pomocą formularza PIT-38.
 • Wynosi on 19%, które jest liczone od uzyskanego dochodu.
 • Jeśli dochód z kryptowalut przekroczy 1 000 000 zł, to od nadwyżki ponad ten milion podatek wynosi 23%.
 • Przychód z różnych kryptowalut można ze sobą łączyć.
 • Nie można łączyć ze sobą przychodu z kryptowalut i innych instrumentów finansowych, takich jak akcje czy obligacje.
 • Strata z kryptowalut może być wykorzystana w rozliczeniu podatkowym w roku następnym.
 • Transakcji krypto-krypto nie trzeba wykazywać w zeznaniu podatkowym.

2 Comments

 • Cryptiony
  Posted 29 listopada 2021 15:41 0Likes

  Dobry, rzetelny materiał.

  Należałoby doprecyzować, że w kontekście rozliczenia podatku od kryptowalut i aktualnie obowiązujących przepisów nie mówimy o stracie, a o nadwyżce kosztów uzyskania przychodu. Nadwyżkę kosztów uzyskania przychodu można uzyskać nie tylko w przypadku niepomyślnych transakcji, ale również gdy po prostu w danym roku było więcej kryptowalut zakupionych niż sprzedanych.

 • Cryptiony
  Posted 1 grudnia 2021 14:44 0Likes

  Zapraszamy do rozliczania się z kryptowalut w sposób automatyczny z aplikacją Cryptiony:
  https://cryptiony.com/

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]