Giełdy kryptowalut działające nielegalnie w Chinach stają przed nowym zagrożeniem po tym, jak bank centralny ogłosił, że podejmie nowe kroki prawne w celu utrzymania zakazu handlu cyfrowymi walutami. Kurs Bitcoina w odpowiedzi pikuje.

W oświadczeniu z 21 listopada Ludowy Bank Chin (PBoC) ostrzegł, że podejmuje kolejne działania przeciwko podmiotom rzekomo zaangażowanym w handel kryptowalutami, takimi jak Bitcoin (BTC). To nowa próba zniszczenia tego rynku w Państwie Środka. Ponoć obecne działania instytucji są niejako odpowiedzią na wzrost aktywności handlowej na platformach cyfrowych walut, po tym jak prezydent kraju publicznie poparł rozwój technologii blockchain. To ostatnie zostało mylnie uznane przez inwestorów za zielone światło także dla BTC.

Zobowiązując się do utrzymania zakazu handlu kryptowalutami, PBoC poprzysiągł „pozbyć się” wszelkiej działalności, która wymyka się jego kontroli. Innymi słowy, w jakiś sposób chce uderzyć w giełdy i kantory z Chin.

„Po odkryciu [taka firma] zostanie natychmiast zutylizowana i nie będzie mogła działać jak wcześniej”, czytamy w tłumaczeniu oświadczenia banku.

Media dodatkowo straszą społeczność, publikując wiele plotek mówiących o represjach, jakie spotykają ponoć w Chinach pracowników legalnych firm kryptowalutowych. W czwartek uwaga skupiła się na rzekomych nalotach policyjnych na biura Binance i Bithumb. Okazało się to fake newsem. Czyżby ktoś starał się manipulować rynkiem i wywoływać niepotrzebne spadki?

Tymczasem kurs Bitcoina spadł w skali 24 h o około 10% i zmierza w kierunku 7 000 USD.

W międzyczasie władze miasta Shenzhen ujawniły informacje dot. dochodzenia w sprawie operacji handlowych na kryptowalutach. Działaniami koordynuje ponoć PBoC. Komentatorzy, w tym dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, twierdzili jednak, że głównym celem działań władz są nielegalne podmioty i scamy, więc powinno zostać to uznane za dobrą wiadomość.

W nowym oświadczeniu PBoC podkreśliło też oficjalne stanowisko rządu na temat blockchaina, który jako technologia jest popierany – w odróżnieniu do kryptowalut.

Inwestorzy powinni uważać, aby nie mylić technologii blockchain z wirtualną walutą” – czytamy w dokumencie. Podobne ostrzeżenia pojawiły się w rządowej publikacji medialnej People’s Daily pod koniec ubiegłego miesiąca.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]