Wirus Bitcoin powraca!

Dobrze znana odmiana wirusa Bitcoin powraca w nowej odsłonie. Wirus który jest rozpoznawany pod takimi nazwami jak: trojan Bitcoinminer czy wirus BitcoinMiner, zbiera coraz większe żniwo wśród amatorów kryptowalut. Od początku marca na całym świecie zainfekowanych zostało ponad 1 mln komputerów. Jest to wzrost o 150% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Eksperci uważają że to dopiero początek.

Za tak dużym wzrostem kryje się sposób w jaki wirus infekuje nasze komputery. Jego wcześniejsza odmiana infekowała PC poprzez znany komunikator Skype, a konkretnie nieświadomy użytkownik dostawał zainfekowany plik graficzny (zdjęcie) w prywatnej wiadomości. Wystarczyło plik otworzyć aby nieświadomie zainstalować szkodliwe oprogramowanie na naszym komputerze.

Jak działa nowy wirus Bitcoin?

Nowa odsłona wirusa Bitcoin, podobnie jak starsza wersja jest koniem trojańskim czyli złośliwym oprogramowaniem podszywającym się (w naszym przypadku) pod aplikację kopiącą Bitcoiny.

W gruncie rzeczy nasz komputer staje się tak naprawdę koparką kryptowalut. Oczywiście bez naszej zgody. Niczego nie świadomi zaczynamy kopać kryptowaluty na konto hakerów. Wirus Bitcoin jest na tyle sprytny że pozostaje uśpiony podczas naszej aktywności na komputerze a uaktywnia się gdy z niego nie korzystamy. Wszystko to sprawia że jest bardzo ciężki do wykrycia. Wirus wykorzystuje nasz procesor do kopania kryptowalut.

O ile wcześniej hakerzy używali głównie aplikacji Skype do spamowania zarażonymi plikami, tak teraz używają do ataków inne aplikacje takie jak: Discord czy Telegram. Wiele osób śledzących rynki kryptowalut używa obu tych aplikacji, chociażby do otrzymywania darmowych sygnałów kupna/sprzedaży Bitcoin. Co ciekawe wirus oprócz walut cyfrowych zaczął przechwytywać dane kont bankowych. Co za tym idzie zagrożone są nie tylko nasze portfele wirtualne ale i także tradycyjne.

Jak chronić się przed wirusem i jak go usunąć z naszego PC ?

Moim zdaniem najlepszym antywirusem jest nasza głowa a konkretnie nasz rozum. Oczywiście korzystanie z programów antywirusowych w znaczący sposób obniży ryzyko infekcji. Dlatego, zawsze aktualizuj swojego antywirusa a także system operacyjny z którego korzystasz.

Z mojej strony mogę Ci zaproponować sklep internetowy www.antywirus.com. Częste promocje sprawiają że oprogramowanie antywirusowe możesz kupić w bardzo dobrej cenie.

Infekcja wirusem Bitcoin objawia się:

  • zwolnioną szybkością działania naszej maszyny
  • głośniejsza pracą wentylatorów, nawet gdy nie korzystasz z komputera a cały czas działa

Jeśli już padłeś ofiarą hakerów i Twój komputer został zainfekowany trojanem Bitcoin to polecam przeskanowanie go programem antywirusowym Bitdefender. W aktualnej wersji program ten w 100% wykrywa naszego wirusa i doszczętnie usuwa go z komputera.

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]