To nie pierwszy raz kiedy Tether jest oskarżany o manipulowanie kursem Bitcoin. Pierwsze oficjalne wzmianki o przypuszczalnym, sztucznym pompowaniu cen Bitcoina przez Tether pojawiły się w czerwcu 2018 roku.

Jak donosi Cryptoslate.com Tether mógł wpompować 400 milionów dolarów aby wybić cenę Bitcoin. Jeśli pogłoski okażą się prawdziwe, może to mieć fatalny wpływ na kurs Bitcoina i innych kryptowalut.

Czym jest stablecoin Tether?

Tether, to największy stablecoin, który jest obecnie dostępny na rynku kryptowalut. Kapitalizacja rynkowa tej kryptowaluty wynosi na dzień dzisiejszy 2 065 620 000,00 USD. Gdy patrzymy na wykres kursu większości kryptowalut, mamy wrażenie że oglądamy plany olbrzymiego rollercoastera. Zupełnie inaczej wygląda wykres kursu Tether (USDT), który jest niemalże prostą poziomą linią z niewielkimi wahaniami.

Z założenia stablecoin taki jak Tether jest odporny na duże wahania cenowe, dlatego mógłby pełnić większość funkcji zwykłego pieniądza. Stabilność cenowa sprawia że stablecoin mógłby być emitowany przez bank lub inną instytucję finansową. Umowna granica wartości Tether to 1$. Jeżeli ustalony kurs Tether lub innego stablecoina wzrośnie powyżej umownego poziomu jego posiadacze dostają dodatkowe tokeny. Zatrzymując je lub sprzedając, obniżają cenę do prawidłowego poziomu. Cały proces trwa do momentu w którym cena wróci do normy.

Ogólnie rzecz biorąc stablecoin Tether jest “stabilną” krytpowalutą z ustaloną ceną. Dzięki specyficznemu mechanizmowi emisji i wycofywaniu jednostek z obiegu, fluktuacje zostały zminimalizowane.

Podaż Tether budzi wątpliwości.

Obecna sytuacja podażowa USDT do złudzenia przypomina tą z 2018 roku. Na początku ubiegłego roku analiza najpopularniejszego stablecoina pokazała że podaż jego jednostek jest kształtowana w sposób sztuczny.

Mało tego, cyklicznie wypuszczane do obiegu tokeny Tether mogą być wykorzystywane do “pompowania” ceny Bitcoin.

Niestety aby analiza była szczegółowo przeprowadzona, operator Tether musiałby poddać się audytom na które nie wyraził zgody. Odmówił także ujawnienia swoich powiązań bankowych co jeszcze bardziej wzbudziło podejrzenia.

Całej sprawie bacznie przygląda się amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ). Organ ten prowadzi własne śledztwo w sprawie potencjalnej manipulacji ceną Bitcoin poprzez wykorzystanie Tether na Bitfinex.

Wpis z Twitter.com

Podaż Tether zaczęła znacząco rosnąć od 8 kwietnia bieżącego roku. Ostatniemu miesiącowi towarzyszył wzrost podaży USDT o 417 mln $.

Jeśli te doniesienia okażą się prawdziwe cena BTC powinna iść w górę tylko po to żeby w niedługim czasie załamać się. Tak sytuacja miała miejsce w 2018 roku gdzie kurs Bitcoin został wybity z poziomu 16k USD do 20k USD i w przeciągu tygodnia zmalał do 13k USD.

Pikanterii całej sprawie nadaje fakt iż niedawno Tether zmienił warunki świadczenia usług. Wprowadzone zmiany sugerują że stablecoin jest wspomagany przez “inne aktywa”. Operator zaś, nie ponosi odpowiedzialności za straty poniesione przez posiadaczy.

Leave a comment

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.