Pierwszym krokiem w kierunku niezależnej kontroli własnego bezpieczeństwa jest przejęcie pełnej kontroli nad swoimi środkami kryptowalutowymi bez uzależnienia się od strony trzeciej. To także znaczący krok w kierunku zostania własnym bankiem. Posiadanie portfela sprzętowego daje Ci taką możliwość.

Pozostaje pytanie: „Który portfel sprzętowy jest dla mnie odpowiedni?”

Ta recenzja ma na celu przedstawienie Trezor One – oryginalnego portfela sprzętowego – i spojrzenie na niego z różnych punktów widzenia: wyglądu, bezpieczeństwa, użytkowania i przystępności cenowej.

Trezor One: bezpieczeństwo dla wszystkich

Trezor One to sprzętowy portfel kryptowalut. Jest to komputer zaprojektowany, aby trzymać twoje pieniądze z dala od rąk ludzi próbujących je ukraść.

Ma wielkość breloka samochodowego i łączy się z komputerem przy pomocy kabla USB. Prawdopodobnie najważniejszą cechą urządzenia jest to, że utrzymuje klucze prywatne w odizolowanym środowisku, więc nawet jeśli podłączysz urządzenie do zainfekowanego komputera, twoje fundusze nie będą zagrożone.

Ponadto Trezor Password Manager pomaga zarządzać hasłami online, a użycie Trezora jako tokena zabezpieczającego pozwala chronić twoje konta internetowe za pomocą U2F.

Trezor One podłączony do laptopa
Źródło: trezor.io

Trezor One, w porównaniu do portfela sprzętowego Trezor Model T następnego poziomu, jest prostszy i bardziej przystępny cenowo, ale z tym samym poziomem bezpieczeństwa. To sprawia, że ​​niezależne zabezpieczenia są dostępne dla wszystkich posiadaczy portfeli i jest świetnym produktem dla początkujących cryptomaniaków.

Trezor One obsługuje główne kryptowaluty (Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Zcash itp.), A także setki innych altcoinów.

Pierwsze wrażenia: rozpakowanie

Trezor One jest dostarczany w ładnie wyglądającym czarnym opakowaniu. Pudełko jest owinięte folią z tworzywa sztucznego i chronione hologramami chroniącymi przed manipulacjami.

Pudełko jest sklejone, więc nie można go otworzyć bez odrywania kartonu. Ważne jest, aby upewnić się, że paczka nie jest uszkodzona, i niezwłocznie zwrócić producentowi podejrzane paczki.

Trezor One zawartość pudełka
Źródło: trezor.io Zawartość pudełka Trezor One

Pudełko zawiera samo urządzenie, kabel USB, ściągacz linowy, przewodnik dla początkujących, kartę odzyskiwania danych i cztery naklejki.

Możesz być zaskoczony, jak lekkie i nieskomplikowane jest to urządzenie. Biorąc pod uwagę jego cel, uproszczenie projektu jest logiczne – im prościej, tym mniej ma słabych punktów.

Pudełko Trezor One
Źródło: trezor.io Opakowanie Trezor One

Urządzenie wykonane jest z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego. Ma mały ekran, dwa przyciski i port USB. Ogólnie rzecz biorąc, pakiet jest starannie zorganizowany i zawiera wszystko, czego potrzebujesz.

Interfejs użytkownika: płynne działanie

Przewodnik w pakiecie zawiera instrukcje konfiguracji nowego Trezora. Proces jest dość prosty, a interfejs prowadzi użytkownika przez cały czas. Najważniejsze jest, aby zapisać swoje seedy do odzyskiwania i przechowywać je w bezpiecznym miejscu.

Seedy odzyskiwania pomagają odzyskać fundusze w innym portfelu Trezor, jeśli stracisz lub uszkodzisz swojego. Jest to jednak również klucz do twoich funduszy na wypadek, gdyby ktoś ukradł ci urządzenie.

Trezor interfejs
Źródło: trezor.io Trezor interfejs

Zalecamy przechowywanie go na kawałku papieru lub trwalszym materiale i trzymanie go w miejscu, do którego tylko Ty masz dostęp. Powinieneś także włączyć ochronę PIN od samego początku.

Interfejs internetowy Trezor Wallet został zaprojektowany tak, aby był łatwy w użyciu nawet dla osób, które dopiero zaczynają używać portfeli sprzętowych.

Trezor One White
Źródło: trezor.io Trezor One White

Upewnij się, aby przejść na właściwą kryptowalutę. Interfejs użytkownika jest bardzo płynny i bezpieczny. Trezor wymaga potwierdzenia każdej transakcji wychodzącej lub wygenerowania adresu bezpośrednio na urządzeniu. Oznacza to, że nie musisz ufać komputerowi, z którym jesteś połączony.

Możesz także używać Trezora z innymi interfejsami i usługami stron trzecich, takimi jak Electrum; lepiej jednak skonfigurować urządzenie bezpośrednio w Portfelu Trezora.

Bezpieczeństwo: zatwierdzone przez ekspertów

Trezor to zaufana marka, mająca reputację bezpiecznego i przejrzystego urządzenia. Jednym z najsilniejszych punktów bezpieczeństwa Trezora jest to, że wszystko, zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie wewnętrzne, jest dostępne na GitHub jako oprogramowanie typu open source.

Eksperci ds. Społeczności i bezpieczeństwa mogą kontrolować i weryfikować urządzenie, a nawet samodzielnie je zbudować. W przeciwieństwie do niektórych konkurencyjnych produktów, nie ma tajnej czarnej skrzynki.

Trezor One Seed
Źródło: trezor.io

Urządzenie jest dostarczane puste, bez wstępnie zainstalowanego oprogramowania układowego – zajmie się tym podczas procesu instalacji.

Jak wspomniano powyżej, jest chroniony kodem PIN i umożliwia oznaczenie urządzenia i zmianę jego ekranu głównego, aby był natychmiast rozpoznawalny, dzięki czemu nie można go zastąpić fałszywym po skonfigurowaniu.

Wszystkie ważne ustawienia, podpisywanie transakcji i generowanie adresu odbiorczego wymagają potwierdzenia bezpośrednio na urządzeniu. Podczas potwierdzania będzie można zobaczyć cały adres na ekranie urządzenia, bez konieczności przewijania.

Klucze prywatne są przechowywane w odizolowanym środowisku, więc szanse na ich kradzież są bardzo niskie.

Podsumowanie: Niedrogi portfel sprzętowy

Trezor One spełnia wszystkie swoje obietnice – jest łatwy w użyciu, poręczny, prosty i wyjątkowo bezpieczny. Obsługuje setki kryptowalut i ma doskonały UX.

Jego cena ostatnio spadła, co czyni go bardzo konkurencyjnym na rynku portfeli sprzętowych.

Podsumowując, Trezor jest mocno ugruntowaną marką na najwyższym poziomie portfeli sprzętowych.

Osobiście używam modelu T, ale moim pierwszym portfelem sprzętowym był model One, do którego dalej mam duży sentyment.

Najważniejsze funkcje:

  • bezpieczeństwo
  • przystępna cena
  • intuicyjne użytkowanie
  • obsługa głównych kryptowalut, a także setek innych

Cena: 59 EUR bez VAT

P.S. Jutro 06.12.2019 z okazji mikołajek na naszym fanpejdżu na FB pojawi się ciekawy post!

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]