Dziś przechowywanie kryptowalut znalazło się na zupełnie innym, wyższym poziomie, niż np. kilka lat temu. Na popularności zyskują portfele sprzętowe. Dziś przyjrzymy się dwóm topowym modelom firmy Trezor – One i T.

Trezor One to pierwszy na świecie portfel sprzętowy, stworzony jeszcze w 2011 roku przez zespół SatoshiLabs. Zaprojektowany, aby służyć jako prosty i łatwy w użyciu portfel na Bitcoiny, szybko znalazł wielu odbiorców i pozostaje jednym z najpopularniejszych portfeli sprzętowych do dziś.

Zaletą może być niepozorny wygląd. Dzięki minimalistycznemu designowi Trezor One przypomina breloczek, dzięki czemu łatwo go ukryć lub nosić przy sobie w dyskretny sposób.

Trezor One kontra Trezor Model T

Model T to z kolei portfel sprzętowy nowej generacji, zaprojektowany z myślą o doświadczeniach swojego poprzednika. Dziś to flagowy produkt SatoshiLabs. Już na pierwszy rzut oka zauważysz wiele zmian w portfelu. Jedyną rzeczą, która łączy oba portfele sprzętowe, jest charakterystyczny kształt. Wszystko inne jest… inne.

Model T może pochwalić się dużym wyświetlaczem dotykowym RGB LCD o rozdzielczości 240 x 240 pikseli. Jego wymiary są jednak na tyle zręcznie wkomponowane w całość, że nadal mamy do czynienia z urządzeniem, które łatwo schować.

Portfele sprzętowe Trezor w naszej redakcji

Z zewnątrz One jest chroniony obudową wykonaną z wytrzymałego i odpornego na uderzenia tworzywa ABS, który chroni przed drobnymi uszkodzeniami fizycznymi. Wewnątrz Trezor One znajdziesz procesor ARM Cortex-M3 działający z częstotliwością 120 MHz, osadzony na mikrokontrolerze STM32 F2. Ta popularna kombinacja sprzętu, używana przez wielu innych producentów, zapewnia płynny i bezpieczny dostęp do twoich coinów.

T jest z kolei ukryty w wytrzymałej obudowie wykonanej ze wzmocnionego tworzywa ABS + PC. Wewnątrz Trezora T znajdziesz procesor ARM Cortex-M4 działający z częstotliwością 168 MHz, wbudowany w mikrokontroler STM32 F4. Ponadto model T jest wyposażony w gniazdo kart SD i port Micro USB-C.

Oba urządzenia są bez baterii, zasilane kablem USB.

Do korzystania z obu portfeli sprzętowych Trezor wystarczy komputer z systemem Windows (od 7 wzwyż), Linux lub macOS (10.11 wzwyż) oraz kabel USB, który znajduje się w opakowaniu obu urządzeń. Możesz także skonfigurować Trezora i korzystać z niego w podróży, dzięki kompatybilności ze smartfonami z Androidem. Oba urządzenia są kontrolowane przez interfejs sieciowy Trezor Wallet, kompatybilny z prawie każdą przeglądarką.

Sama konfiguracja jest prosta i intuicyjna na obu urządzeniach, ale Trezor T jest ogólnie uważany za bardziej naturalny w użyciu dzięki ekranowi dotykowemu. To jednak kwestia indywidualna.

Źródło: trezor.io Jak działa protokół FIDO 2 w modelu Trezor T

Oprócz podstawowych funkcji każdego portfela sprzętowego, takich jak wysyłanie lub odbieranie coinów, oba urządzenia Trezor są wyposażone w szereg unikalnych możliwości. Jedna z najpopularniejszych funkcji, Menedżer haseł, pozwala użytkownikowi przechowywać i łatwo zarządzać danymi logowania do ulubionych aplikacji lub usług. Oba mogą być również używane jako token uwierzytelniania U2F, który umożliwia łatwe i bezpieczne logowanie do serwisów Twittera, Google’a, Githuba i wielu innych. Do tego dochodzi opcja wysyłania i odbierania zaszyfrowanych wiadomości oraz funkcja Wymień i Kup, umożliwiająca prosty zakup i wymianę różnych kryptowalut.

Zestawiając oba modele, łatwo zauważyć, że T oferuje wszystko, co można znaleźć w Trezor One. Główną zaletą modelu T jest jednak wspomniany ekran dotykowy, który całkowicie eliminuje potrzebę używania dwóch przycisków widocznych w Trezor One. Podobnie jak w One, każde działanie musi zostać potwierdzone przez użytkownika bezpośrednio na ekranie.

Model T obsługuje również więcej kryptowalut niż Trezor One – dokładnie 1080 w momencie pisania tego artykułu – i zapewnia dodatkowe funkcje, takie jak Shamir Backup i gniazdo kart SD.

Trezor One występuje w trzech wariantach – czarnym, białym i metalicznym. Trezor Model T występuje w kolorze czarnym.

Niemożliwe jest jednoznaczne określenie, które urządzenie jest lepsze, ponieważ wszyscy mamy różne oczekiwania i potrzeby; ale bez względu na to, czy kupisz Trezor One, czy Trezor Model T, nie będziesz rozczarowany. Oba urządzenia oferują doskonały i łatwy w obsłudze interfejs użytkownika, umożliwiają szybką konfigurację i najwyższe standardy bezpieczeństwa, dzięki czemu nikt poza tobą nie może uzyskać dostępu do twoich coinów.

Trezor One to idealny portfel sprzętowy dla użytkowników z mniejszym budżetem i początkujących, którzy chcą po prostu wypróbować nowe rzeczy, lub tych, którzy już mają Model T i rozważają zakup urządzenia do tworzenia kopii zapasowych.

Niezależnie od tego, czy jesteś traderem czy początkującym w świecie Bitcoinów, portfele sprzętowe Trezor są najlepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb, chroniąc Cię przed wszystkimi zagrożeniami.

Obserwujcie nasz oficjalny FP na Facebooku! Już niedługo pojawi się tam konkurs w którym do wygrania będzie nowiutki portfel sprzętowy Trezor One!

Polub nasz fanpejdż i wypatruj konkursu!

Leave a comment

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters

[mc4wp_form id="456"]