Obecnie inflacja Bitcoina wynosi 3,76%. Przyszłoroczny halving Bitcoina zmniejszy ją o połowę. Data halvingu Bitcoina nie jest ustalana na sztywno, o dacie halvingu decyduje liczba bloków, które zostały wydobyte.
Na dzień dzisiejszy szacowana data halvingu to 15 maja 2020 godzina 19:54:24. Według analityków halving nie tylko zmniejszy stopę inflacji Bitcoina do 1,8% ale także znacznie zwiększy światowy popyt na Bitcoiny.
Początek obecnego roku była dla kryptowalutowych inwestorów bardzo słaby. Cena Bitcoina raz za razem zaliczała kolejne minima. W drugiej połowie lutego bieżącego roku byliśmy świadkami powolnego ale stabilnego wzrostu kursu Bitcoina, który czasem przybierał tempa. Do dziś, nikt tak na prawdę nie wie czym był spowodowany.
Halving Bitcoina w liczbach
Nagroda za wydobycie bloków bitcoinowych zmniejsza się o połowę co 210 000 bloków, w maju 2020 nagroda zmniejszy się z 12,5 do 6,25 monet. Obecnie zostało wydobytych ponad 85% wszystkich dostępnych Bitcoinów. Do wydobycia pozostało ich 3,066,613. Ostatnie dwa halvingi miały miejsce w 2012 oraz 2016 roku. Za każdym razem towarzyszyły im gwałtowne wzrosty kursu Bitcoina.
Obecnie sieć Bitcoin generuje 1800 Bitcoinów dziennie. Po halvingu ilość ta spadnie do zaledwie 900. Całkowita ilość bloków w sieci Bitcoin na dzień dzisiejszy wynosi 594 671 co oznacza, że do wydobycia pozostało jeszcze 35 329 bloków.
Statystycznie co 10 minut mamy generowany jeden blok. Liczba bloków generowanych dziennie wynosi około 144.
Do następnego halvingu zostało 245 dni.
Inflacja Bitcoina a globalny system finansowy
Halving Bitcoina jest bliżej niż nam się wydaje. Inwestorzy z niepokojem wyczekują tego wydarzenia, napływ informacji już zaczął mieć wpływ na kurs Bitcoina. W natłoku tych informacji często pomija się jedną dość ważna kwestię czyli inflację Bitcoina.
Wbrew pozorom inflacja Bitcoina ma duży wpływ na jego kurs i nie można jej pomijać. Z powodzeniem może ona konkurować z globalnym systemem finansowym tworzonym przez banki centralne. Cel inflacyjny założony przez banki centralne na ten rok wynosi 2%. Bitcoin po halvingu uzyska o 0,2% mniejszy procent inflacji. Oznacza to, że stopa inflacji Bitcoina będzie niższa niż stopa dolara amerykańskiego, chińskiego juana, rosyjskiego rubla i rupii indyjskiej.

Co ciekawe, stopa inflacji Bitcoina na poziomie 1,8% będzie konkurować z rocznym wzrostem podaży złota.
W odróżnieniu do większości walut fiducjarnych, których stopy inflacji są bardzo niestabilne i ustalane co roku, własna stopa inflacji Bitcoina pozostanie bez zmian przez następne cztery lata, dając ludziom poczucie stabilności, na którą nie mogliby liczyć w tradycyjnych systemach finansowych.
Z roku na rok coraz więcej ludzi inwestuje swoje pieniądze w krytpowaluty. Zdecydowana większość kupuje Bitcoina. Czy Bitcoin może stać się głównym źródłem wartości przeciwko inflacji w nadchodzących latach ?