Według ostatniego raportu F-Secure, w ciągu jednej godziny przeprowadzanych jest 700 ataków na Polskę. Statystyczny haker potrzebuje około 4 godzin aby uzyskać całkowity dostęp do serwera Polskiej firmy. Z komputerami zwykłych użytkowników jest w stanie uporać się w kilka minut a niekiedy sekund.

Mimo iż blockchain to jedna z najlepiej zabezpieczonych technologii na świecie, hakerom udaje się okradać użytkowników z milionów $ w postaci kryptowalut. W dalszym ciągu duża cześć osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Nikt z nas nie dopuszcza do siebie myśli że może zostać ofiarą cyberataku. Niestety ten problem będzie się tylko nasilał, a jego skala rosła w zaskakująco szybkim tempie.

Jak działają hakerzy?

Przede wszystkim musimy zacząć używać najlepszego antywirusa jakiego stworzył Bóg, czyli nasz rozum. Tak, tak, najlepszym antywirusem jest nasz rozum a konkretnie, racjonalne myślenie!

Każdego hakera można porównać do złego wilka z bajki o Czerwonym Kapturku, który za wszelką cenę próbuje dostać się do domku babci Czerwonego Kapturka. Nasz haker za wszelką cenę będzie chciał dostać się do waszego komputera. W swych poczynaniach będzie niezwykle kreatywny i cwany, podobnie jak nasz bajkowy wilk.

Hakerzy najczęściej chcą wywołać w nas emocje i dzięki nim wpływać na nasze decyzje.

W dzisiejszych czasach oszuści stosują najprostsze techniki manipulacji ludźmi, wyciągają od nich wrażliwe informacje, dzięki którym są w stanie uzyskać dostęp do ich komputerów. Najprostszym sposobem są fałszywe maile.

Idealnym przykładem są fałszywe maile wysyłane przez hakerów podszywających się pod instytucje które budzą w nas zaufanie takie jak: Policja, Poczta Polska, banki itp. Sam byłem świadkiem gdy nieświadoma zagrożenia sekretarka firmy w której pracowałem kliknęła link, który miał sprawdzić gdzie aktualnie znajduje się rzekomo wysłana paczka. W przeciągu kilku minut, wszystkie pliki na jej komputerze zostały zaszyfrowane. Hakerzy zostawili instrukcję, dzięki której po wpłaceniu okupu (około 2 tysięcy złotych w formie Bitcoin BTC) firma dostanie klucz deszyfrujący za pomocą którego odszyfruje wszystkie pliki. Całe zdarzenie miało miejsce w 2012 roku i sprawiło że zacząłem interesować się kryptowalutami.

Można powiedzieć że oszustwo z kryptowalutami w tle dało początek portalowi cryptomaniak.pl

Jak zabezpieczyć portfel Bitcoin

E-maile wysyłane przez hakerów mogą służyć także do przechwytywania naszych danych do logowania. Ludzie często używają tych samych haseł w różnych serwisach a to daje sporo możliwości naszemu hakerowi. Dlatego hasło do portfela Bitcoin powinno być unikatowe i nigdy wcześniej nie używane.

Kilka rad na temat bezpieczeństwa portfeli kryptowalut od naszej redakcji!

  1. Nigdy nie używajcie publicznych sieci Wi-Fi. Łącząc się z niezabezpieczoną siecią umożliwiacie cyber przestępcą przechwycenie kluczowych danych takich jak hasła bankowe.
  2. Wykonujcie backup regularnie. Tworzenie kopii zapasowej zajmuje parę minut a może wam oszczędzić godziny jak nie dni pracy. Odzyskiwanie danych nie jest łatwym procesem a firmy specjalizujące się w tej dziedzinie często liczą sobie po kilka tysięcy za taką usługę.
  3. Używajcie silnych haseł. Im bardziej skomplikowane hasło tym trudniej jest je zapamiętać. Spora część z was woli używać haseł które są łatwe do zapamiętania a tym samym łatwe do złamania.
  4. Unikajcie portfeli mobilnych i przeglądarkowych. Nigdy ale to nigdy, ich nie używajcie!
  5. Aktualizujcie aplikacje oraz systemy regularnie. Często aktualizacje zawierają kluczowe poprawki dotyczące bezpieczeństwa. Ich brak w znacznym stopniu ułatwia dostęp do naszych danych. W szczególności aktualizujcie portfele systemowe. Takie jak Exodus.
  6. Używajcie tylko znanych i sprawdzonych portfeli kryptowalut.
  7. Szyfrujcie swoje portfele. W sieci znajdziecie mnóstwo darmowych aplikacji które zaszyfrują wasze portfele. Dostęp do zaszyfrowanych danych jest praktycznie niemożliwy dla hakerów.
  8. Dywersyfikujcie posiadane Bitcoiny na kilka portfeli. Nie trzymajcie wszystkich środków w jednym miejscu. Rozłóżcie je na kilka rożnych portfeli.

Oczywiście stosowanie się do wyżej wymienionych rad nie da wam 100% bezpieczeństwa ale w znacznym stopniu ograniczy utratę zgromadzonych środków.

Na łamach naszego portalu ukazało się kilka artykułów nawiązujących do bezpieczeństwa portfeli kryptowalutowych. Polecam przeczytać artykuł o największych zagrożeniach kryptowalutowych minionego roku a także popularnym wirusie Bitcoin.

Mimo iż technologia blockchain sama w sobie jest bardzo bezpieczna, skala ataków na użytkowników kryptowalut jest ogromna. Ma to związek z rosnącą popularnością Bitcoina a także jego ceną.

Niech moc będzie z Wami!

Leave a comment