Większość popularnych przeglądarek internetowych takich jak Chrome czy Firefox stawia na bezpieczeństwo oraz szybkość. Pod tym względem zajmują one topowe miejsca w różnych rankingach. Opera, Chrome i Firefox to 3 najpopularniejsze przeglądarki internetowe w Polsce.

Ludziom, szczególnie tym starszym ciężko jest przejść na niszowe przeglądarki, które bez problemów mogłyby konkurować z wyżej wymienionymi gigantami.

W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci kilka alternatywnych przeglądarek. Artykuł będzie miał charakter rankingu a głównym czynnikiem, który będzie miał decydujące znaczenie na to jaką pozycję zajmie przeglądarka, będzie chronienie prywatności użytkownika.

Jakie dane zbierają przeglądarki ?

Aby bardziej poznać główny czynnik według, którego będziemy oceniać przeglądarki internetowe istniejące na rynku, musimy uzyskać odpowiedź na podstawowe pytanie: Jakie dane zbierają przeglądarki internetowe ?

  1. Historię przeglądania stron internetowych – to oczywiste, że przeglądarki muszą takie dane zbierać. Z drugiej strony mogą je również usuwać, ale nie do końca jest to prawdą. W 2018 ujawniono że Google przechowuje dane w jaki sposób korzystałeś z przeglądarki Chrome.
  2. Dane dotyczące czcionki i języka – twoja przeglądarka doskonale wie jakiej czcionki używasz i jaki język masz ustawiony na swoim systemie operacyjnym
  1. Dane obrazków – za każdym razem, gdy prześlesz lub pobierzesz obraz za pomocą przeglądarki, skanuje ona metadane pliku, aby zgromadzić informacje o Tobie. Metadane mogą zawierać takie informacje, jak lokalizacja, rozdzielczość obrazu, dane techniczne pliku, a nawet model aparatu, którego użyto do zrobienia zdjęcia.
Śledzone ruchy myszki https://clickclickclick.click/
  1. Informacje techniczne – tutaj przeglądarki gromadzą ogromne ilości danych takich jak: obsługa ekranu dotykowego, rozmiar ekranu, dane profilu logowania itd.
  2. Ruchy myszki – wydaje się to fikcją ale niestety może być prawdą. Część przeglądarek śledzi twoje ruchy myszką na stronie. Aby Ci to zobrazować zapraszam do przejścia na tą stronę: https://clickclickclick.click/ Dzięki niej dowiesz się jakie dane odnoszące się do ruchów myszki mogą być zbierane.
  3. Geolokacyjne – dane te gromadzą praktycznie wszystkie przeglądarki
  4. Informacje na temat połączenia – kolejny raz pokaźna liczba danych wpada na konto przeglądarki. Szybkość połączenia, dostawca internetu czy IP, to tylko nieliczne dane z tego segmentu które zbiera przeglądarka. Oczywiście możesz używać plugin-ów takich jak: NoScript ale spowolnią one działanie przeglądarki.
  5. Hardware i Software – łupem padają informacje na temat Twojego systemu operacyjnego, CPU, GPU.

Oczywiście tych informacji jest o wiele więcej. Nie będziemy ich opisywać, skupmy się na rankingu przeglądarek chroniących prywatność.

Ranking przeglądarek internetowych chroniących prywatność

1 Tor Browser

Tor Browser to przeglądarka skupiająca się głównie na ukryciu Twoich prywatnych danych. Używa ona unikalnego systemu opracowanego przez US Navy, który miał chronić rządową komunikację wywiadowczą.

Dane użytkownika są pakowane w warstwy zaszyfrowanych kryptograficznie pakietów. Po zaszyfrowaniu przeglądarka wysyła je do sieci Tor. Pakiet wędruje od serwera do serwera, które są obsługiwane przez węzły.

Za każdym razem, gdy dane przechodzą przez jeden z tych przekaźników, warstwa szyfrowania jest usuwana, aby odsłonić lokalizację następnego przekaźnika. Po dotarciu do końcowego przekaźnika na ścieżce, zwanego węzłem wyjściowym, ostatnia warstwa szyfrowania jest usuwana, a dane są wysyłane do miejsca docelowego.

Każdy węzeł odczytuje tylko minimalną ilość informacji. W zasadzie sprowadzają się one do danych lokalizacji następnego punktu docelowego.

Ponieważ każda ścieżka jest generowana losowo, a żaden z węzłów nie rejestruje danych, śledzenie Twojej aktywności przez złożoną sieć Tora jest prawie niemożliwe.

2 Brave Browser

Na temat przeglądarki Brave pisaliśmy na naszym portalu wiele razy. Przeglądarka posiada wbudowany portfel kryptowalutowy na który użytkownicy mogą zbierać tokeny BAT jako nagrodę za oglądanie reklam.

Wśród wielu funkcji przeglądarki Brave na szczególną uwagę zasługuje Brave Shields. Tarcze zapobiegają śledzeniu Cię w internecie przez trackery internetowe. Nawet Brave Software nie wie, co robisz. Tarcze blokują moduły śledzące i oparte na nich reklamy od razu po instalacji i uruchomieniu przeglądarki; nie musisz niczego włączać ani konfigurować. Przeglądaj sieć, przekonany, że nikt nie zajmuje się twoimi zainteresowaniami i nawykami czytania.

Brave posiada również wbudowany AdBlock, dzięki któremu pozbędziesz się natrętnych reklam.

Przeglądarka została wyposażona w prywatne okna, które są bezpośrednio zintegrowane z siecią Tor. Używanie Tora w prywatnym oknie oznacza, że strony nie widzą Twojego prawdziwego adresu IP podczas wizyty.

Kiedy później wrócisz na tą samą stronę w prywatnym oknie z Torem, strona nie będzie w stanie rozpoznać że to znów Ty- dzięki temu możesz pozostać anonimowy.

Osobiście używam przeglądarki Brave na każdym urządzeniu.

3 Epic Browser

Źródło: https://www.epicbrowser.com/

Epic Browser jest typowo niszową przeglądarką. Jedak podobnie jak wyżej wymienione przeglądarki internetowe doskonale chroni Twoją prywatność.

Przeglądarka nie korzysta ze specjalistycznej sieci takiej jaką ma Tor, ale natychmiast wyłącza wiele najczęstszych sposobów gromadzenia danych.

Na przykład nie zapisuje Twojej historii, nie pobiera DNS wstępnie, nie pozwala na pliki cookie innych firm, nie ma pamięci podręcznej DNS ani funkcji autouzupełniania.

Po zamknięciu sesji przeglądarka automatycznie usuwa wszystkie powiązane bazy danych, preferencje, dane pieprzowe i pliki cookie z Flash i Silverlight.

Podsumowanie

Zaskakująco trudno jest znaleźć wysokiej jakości przeglądarki, które koncentrują się na ochronie prywatności jako podstawowej funkcji.

Pamiętaj, że jeśli chcesz naprawdę zachować bezpieczeństwo i cieszyć się anonimowym przeglądaniem Internetu, zdecydowanie powinieneś połączyć swoją anonimową przeglądarkę internetową z renomowanym VPN, który dba o twoją prywatność. Darmowy VPN nie jest w żaden sposób wiarygodnym rozwiązaniem. Z dostępnych usług możemy polecić dwie:

Jeśli znasz inne przeglądarki internetowe chroniące prywatność, napisz o nich w komentarzu!

Leave a comment