Czy wiesz jaka kryptowaluta jest najczęściej używana na świecie ? Jeśli myślisz, że jest nią Bitcoin, który stanowi 70% całej wartości rynkowej, prawdopodobnie jesteś w błędzie.
W świecie kryptowalut trudno jest znaleźć konkretne dane dotyczące wolumenu obrotu. W wielu przypadkach, dane te są zawyżane. Z informacji dostępnych na CoinMarketCap.com wynika, że tokenem o najwyższym dziennym i miesięcznym wolumenie obrotu jest Tether. Co ciekawe, kapitalizacja rynkowa Tether’a jest ponad 30 razy mniejsza od kapitalizacji rynkowej Bitcoina.
Tether wyprzeda Bitcoina w grze o tron!
Wolumen obrotu stablecoina jakim jest Tether po raz pierwszy przewyższył wolumen Bitcoina w kwietniu tego roku. Nie było to jednostkowe zjawisko. Tether konsekwentnie począwszy od kwietnia aż do dziś wyprzedza Bitcoina. Uśredniając dane wolumenu Tether widzimy, że jego dzienny obrót wynosi około 21 miliardów dolarów.
Miesięczny wolumen obrotu Tether jest o około 18% wyższy niż Bitcoina, który przez wielu uważany jest za najważniejszą kryptowalutę. Niestety Tether jest jedną z kryptowalut, która wywołuje najwięcej podejrzeń wśród organów nadzoru. Część analityków uważa, że Tether jest używany do manipulowania ceną Bitcoina.
“Jeśli nie ma Tether, tracimy ogromną ilość dziennego wolumenu – około 1 miliarda USD lub więcej, w zależności od źródła danych”, stwierdza Lex Sokolin, główny dyrektor ds. Technologii Finansowych w ConsenSys, która wdraża projekty oparte o technologię blockchain.
Tether jest obecnie najczęściej stosownym stablecoinem na świecie, czyli walutą cyfrową, która z założenia ma być odporna na wahania kursu. Stabilne kryptowaluty jako zasób cyfrowy odpowiadają wartości dolara w stosunku 1:1.
Mroczna strona Tether
Jeremy Allaire, dyrektor generalny Circle, firmy która wspiera konkurencyjnego stablecoina o nazwie USD Coin, twierdzi że “wielu ludzi z Azji lubi małą transparentność Tethera” i dodaje: “To funkcja, a nie problem”.
Pozwany przez stan Nowy Jork za rzekome mieszanie funduszy, w tym także rezerw, Tether broni się, twierdząc że w pełni podlega procesowi KYC (“znaj swojego klienta”).
Według Allaire, azjatyccy handlowcy stanowią około 70% całego wolumenu w handlu kryptowalutami. Według danych z Coin Metrics, Tether był wykorzystywany w 40% wszystkich transakcji na giełdzie Binance oraz w 80% na giełdzie Huobi.
Zdecydowana większość osób nie wie że używa Tether, takie stwierdzenie padło z ust Thaddeusa Dryji, naukowca z Massachusetts Institute of Technology. Ponieważ tradycyjne instytucje finansowe obawiają się, że nie będą w stanie odpowiednio dobrze śledzić przestępców i osób odpowiedzialnych za pranie brudnych pieniędzy, większość giełd kryptowalutowych w dalszym ciągu nie ma kont bankowych i nie może przechowywać dolarów w imieniu klientów. Dlatego używają one Tether jako zamiennika.
“Nie sądzę, że ludzi faktycznie ufają Tether – myślę, że ludzie używają Tether, nie zdając sobie sprawy, że go używają, i zamiast tego sądzą, że mają gdzieś na koncie bankowym prawdziwe pieniądze” – powiedział Dryja.
Niektóre giełdy kryptowalut w sposób celowy błędnie opisują swoje strony internetowe. Takie działanie ma wywrzeć wrażenie, że klienci trzymają dolary zamiast Tetherów.
Tether czarną skrzynką
Sposób, w jaki Tether jest zarządzany i wydawany, czyni go czarną skrzynką. W odróżnieniu do Bitcoina który nie należy do nikogo, Tether jest wydawany przez prywatną firmę z siedzibą w Hongkongu. Aby tego było mało, właściciele tej firmy są również właścicielami giełdy kryptowalut Bitfinex.
Dokładny mechanizm zwiększania i zmniejszania podaży Tether jest niejasny. Kwestia dotyczy dokładnie tego, ile podaży pokrywają rezerwy fiat.
Co prawda w kwietniu Tether uchylił rąbka tajemnicy i ujawnił, że 74% Tetherów jest pokryte gotówką oraz krótkoterminowymi papierami wartościowymi, podczas gdy wcześniej twierdził, że ma 100% rezerwy.
Informacje te wyszły na jaw podczas toczącego się śledztwa w sprawie Tether prowadzonego przez prokuratora generalnego w Nowym Jorku. Oskarża on firmy wpierające stablecoina o ukrywanie straty blisko 850 milionów dolarów z funduszy klientów oraz korporacji.
W opublikowanym raporcie, profesor finansów na Uniwersytecie Texas w Austin, uważa że ponad połowa wzrostów kursu Bitcoina w 2017 roku, była spowodowana manipulacjami z wykorzystaniem Tether. Obecnie całą sprawę bada Departament Sprawiedliwości USA.
Wygoda ważniejsza niż ryzyko
Pomimo iż główną ideą technologii blockchain oraz kryptowalut jest brak centralizacji, Tether dalej pozostaje kontrolowany przez scentralizowane podmioty.
“Unikając władzy rządowej, stablecoiny dają poczucie stabilności dużym firmom technologicznym…” – powiedział Griffin, dodając że “pomysł jest świetny w teorii, w praktyce jest ryzykowny, podatny na nadużycia i nękany przez podobne problemy dotykające tradycyjne waluty fiducjarne.”
W ubiegłym roku pojawiło się kilkadziesiąt nowych stablecoinów, z których wiele zostało niezależnie skontrolowanych i uregulowanych. Tether nie jest idealny ale wygoda w korzystaniu z niego jest dla wielu ważniejsza niż ryzyko z tym związane.
Co myliście o stablecoinie Tether ? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.